stayhomemom77
Dieting my way to Disney!!
- Joined
- Dec 4, 2009
- Messages
- 2,881
My new breadmaker arrived on Thursday. I unpacked it this morning, cleaned all the removable parts and hunted up a good recipe on the internet to use on my gluten free setting. I've got it going now. It hasn't risen much (so I'm sort of worried about that) and the baking is set to begin in about 20 minutes. So in an hour and a half...we'll see how my first attempt went. Fingers crossed.
The amount of flour I need for the loaf currently costs about $3. So, I really need to find a cheaper alternative. $1 for each cup of flour is friggin' ridiculous!! By the time I factor in all the other ingredient costs, the loaf is only slightly cheaper than the store bought one I really love (about $0.32). I have to compare the sizes, obviously because that will also affect how I compare the price (I can get 7 sandwiches from the store bought loaf but they are pretty tiny) but if they are similar in size and the home made one doesn't crazy wow me in terms of taste...I may just keep buying the store bought stuff.
I can still use it to make non gluten free stuff though. My kiddos love my homemade bread and have been missing it since my breadmaker broke and I had to start buying it.
Just peeked at it again. The baking time is just about to begin and it has risen noticeably in the last 20 mins, so yay for that!! Hope it's tasty.
The amount of flour I need for the loaf currently costs about $3. So, I really need to find a cheaper alternative. $1 for each cup of flour is friggin' ridiculous!! By the time I factor in all the other ingredient costs, the loaf is only slightly cheaper than the store bought one I really love (about $0.32). I have to compare the sizes, obviously because that will also affect how I compare the price (I can get 7 sandwiches from the store bought loaf but they are pretty tiny) but if they are similar in size and the home made one doesn't crazy wow me in terms of taste...I may just keep buying the store bought stuff.
I can still use it to make non gluten free stuff though. My kiddos love my homemade bread and have been missing it since my breadmaker broke and I had to start buying it.
Just peeked at it again. The baking time is just about to begin and it has risen noticeably in the last 20 mins, so yay for that!! Hope it's tasty.
so when semi boneless legs were on sale for $5.00 per pound I grabbed a couple. dh deboned, trimmed them and ground them up into 1# packages so it saved about $1 per pound. nice roasts (we do French dips for Christmas eve) were on sale earlier in the month for a mind boggling $3.88 per pound so I snapped that up-and for some unknown reason prime rib roasts are selling for as low localy for as low as just under $6 per pound, while I opted to save gas (and dealing with crazy crowds and traffic) by paying about a dollar more per pound (so only $5.00 more for the entire roast) I grabbed one to freeze for sometime after the new year.
So the deal came in the nick of time. I bought 3 cases for $6.97 each. The cheapest I've ever paid is $5.88. I'll watch for that one to come around again but in the mean time...$0.58 a box is a pretty good deal.
I also got the Jane's chicken strips (800 g box) for $4.44. I bought three of those also. The kids will gobble these up no problem! If I'm lucky, I'll be able to make them last three months. They're in the freezer right now.




). I got 2 boxes of Frosted flakes and 2 of Corn Pops. We do have some healthier cereals here at home but these are their faves!! I paid $3.88 per box. DH helped put the groceries away though...so he knows they are in the house. So, we'll see how long they ACTUALLY last.