I know not everyone lives in an area where extreme cold w/a power outage can occur-but if you're in an area where an outage in high heat could occur keep in mind w/storage if the canned items can be safely maintained. if you are also in an area w/high humidity, take into consideration what days of prolonged heat/humidity can do to dry goods.
My view on the $10 is a little different than yours. I want to stock up on the items we like & need at the best price. Then use it whenever we need it, but continue to stock up with good sales. So I'd be fine with the Mac n cheese being eaten thinking I got a good deal, I totally get the sneaking it & 3 boxes over the weekend!!! Lol.
I got 8 boxes of ritz crackers $8
So turkeys were 95 cents a pound at our superstore this week- got 2 and it made me think of youIronically we aren't a big ham family
![]()
This would be a very big concern of mine. The extreme cold is a disaster with some things, but heat/humidity on 'dry' staples can cause 'bugs' to invade and/or cause many things to go stale. (the tiny 'bug' issue happened to me once, and by the time I caught it, other dry things had been invaded and had to be thrown).
I've been fortunate never to have had a bug issue, but I have done extensive research on how to properly store food...so that may be part of it. I also rotate fairly frequently on things, which also helps.
Guess I didn't catch how many are in your family, but so many of one type cracker would definitely get stale before we could eat them!
We have four in the family and 8 boxes of ritz crackers would last us 8-12 weeks, waaaaay sooner than what it would take for them to go stale.
Guess stockpiling, just for what it implies is not something that I actually do, but I do tend to stock up on basics when there is a terrific sale and I have coupons to sweeten the deal, especially canned, frozen items that we use frequently. I tend to cook more from scratch, so don't use many jarred/packaged sauces etc.
OK, I 'get' that things will keep when you rotate frequently - I didn't catch that from your post - thought you were just trying to keep a years supply separately! Saw you were upset when you dh used some of your supply!![]()
![]()
I have a large storage space in th basement- canned tomatoes, pork and beans, black beans, kidney beans, dried beans and lentils, pasta, caned veg like corn, beans, Annie's, chow main noodles, canned soup, crackers , los of cereal, extra salad dressing, soy and hot sauce, cake boxes for those last min cupcakes at school, etc etc. I always thought of stockpiling as those people that coupon, not people like me who keep most non perishables on hand
My Deals from Kroger last week, they had a deal if you bought 4 of anything, you got $4 off. So for my stock I got:
4- 4lbs of a Domino Sugar for $1.99= $7.96, then $4 off, plus .65c off coupon= $3.31 for 16lbs of sugar!!!!
4- 64oz Oceanspray Cranberry Juices for $2.49=$9.96, then $4 off= $5.96
Grand total: $9.27
My Deals from Kroger last week, they had a deal if you bought 4 of anything, you got $4 off. So for my stock I got:
4- 4lbs of a Domino Sugar for $1.99= $7.96, then $4 off, plus .65c off coupon= $3.31 for 16lbs of sugar!!!!
4- 64oz Oceanspray Cranberry Juices for $2.49=$9.96, then $4 off= $5.96
Grand total: $9.27
I did the same thing - can't beat good deals like that!!![]()
I did the same thing - can't beat good deals like that!!![]()
Woo hoo! The sugar is an especially nice one!
You bought sugar & cranberry juice too?? Too funny. I wish I bought more juice, my DH loves it
Yes, I did, and had a couple of Q's for the sugar, making it 'sweeter'!! My dh loves the raspberry and cherry blends - I don't drink them - too many empty calories for my 5'2" frame, LOL. Krogers has been having some pretty super deals the last while even though they are not my main gro. to shop. We have lots of competition which is great!!! Hated when they stopped doubling Q's![]()
I'm going to start this in the new year - but stockpiling for our camping food/toiletries, etc. We always spend extra when we camp on special treats, packaged stuff to make my life easier, and we always need extra cleaning stuff, shampoo, etc. So I'm going to stock pile some stuff so come May I'm not using up two week's worth of grocery $$ on one weekend of camping!
If you have the opportunity to buy quarters/halves/whole cows I HIGHLY recommend it. Mom & Dad bought half a cow & our Xmas gift last year was half of that. We had it processed locally into burger, roasts & steaks--and the average per pound for ALL cuts with processing was $3/lb.!!!! (this included rib eye, sirloin & TBone steaks!) And it is the most luscious beef I have ever tasted--made us realize how tasteless the stuff from the market is! We got it in the spring & are still eating on it. (I probably use it 2x/wk)