Question for Organic and Uber Healthy Eaters

mermaidwannabe

DIS Veteran
Joined
Jun 8, 2004
Messages
1,894
My DD has been having some adrenal issues, so we've been replacing a lot of our foods and my grocery bill has doubled, I swear. Our sprouted bread here (Ezekial 4:9 bread) is $4.99 as are the English Muffins, which are to die for IMO. The rice pasta we've been getting is $3.99. Fage yogurt is $2 per container. Sunflower Seed butter...well, you get the idea. I live in a pretty small town (Bozeman, MT) and there are some natural markets, but they never have everything I need, so I've been mostly getting my food from Rosauers due to their awesome Hucklberry's section and produce. Just wondering if any of you have any tips on how to not spend a fortune. Should I look on Amazon for some items? Or just accept that we need to spend a lot more on food?
 
Try to find a food co-op in your area. I order cases of sunflower butter, oat milk, Ezekiel corn tortillas, and a few other items at a discount.

I order cases of steel cut oats and a couple cereals from Amazon.

Certain stores will allow you to order cases in advance and they will give you a case discount when it comes in. I order 25 pound bags of lentils from Whole Foods and it is much cheaper than buying it in smaller quantities. They will sell all of their canned goods in cases, as well.

Do you use rice? Buy it from an Asian market for a substantial savings.

I search around continuously for the best deal. We will never find coupons for the food that we eat so I find buying in large quantities to be a much better option. We do have two spare freezers and an extra refrigerator for storage!
 
I just went to look at getting an order of the almond butter I buy... and... it is PRICEY on Amazon. I mean, I know I'm probably getting it super uber cheap compared to EVERYWHERE else (I shop at the commissary on base) but I still thought it would be cheaper to order in bulk. NOPE! Regular price at the commissary is $6.79 for an 8 oz jar... and I don't need it super often, so I can wait around to see/find a $1 off coupon. But even without the coupon, it's still cheaper for me to get it at the store than order online! I do know friends that order cases (12 jars or more) at a time because they eat it on EVERYTHING. It's so tasty that I can't give it up. I do eat some peanut butter still, but I prefer almond butter most of the time.
 
Check out Azure Standard for bulk foods and Vitacost for some items like almond butter. There are always coupon codes for vitacost on retailmenot too so you can get an even better deal. Sorry I can't post links. Apparently, you have to have at least 10 posts to do so. LOL.

It's not easy, eating healthy. But just think of all the money you will be saving in medical bills in the future! ;)
 

One more thing, have you considered making your own bread and yogurt? You can sprout your own wheat or maybe even just soak your grains before hand. Google "soak grain bread recipe" and go to the Passionate Homemaking website for a good recipe.

I make my own yogurt using a slow cooker. You can google for that recipe too. It's on the crockpot365 blog. Use Fage as a starter and you'll have some amazing, fresh yogurt. Just add whatever ingredients you want to make it taste different. My kids like a little organic strawberry jam mixed in theirs.

Those two things would really help you save tons on your grocery bill without sacrificing health benefits. :banana:
 
One more thing, have you considered making your own bread and yogurt? You can sprout your own wheat or maybe even just soak your grains before hand. Google "soak grain bread recipe" and go to the Passionate Homemaking website for a good recipe.

I make my own yogurt using a slow cooker. You can google for that recipe too. It's on the crockpot365 blog. Use Fage as a starter and you'll have some amazing, fresh yogurt. Just add whatever ingredients you want to make it taste different. My kids like a little organic strawberry jam mixed in theirs.

Those two things would really help you save tons on your grocery bill without sacrificing health benefits. :banana:

:thumbsup2

When we ate yogurt and bread, we only made our own. I would never buy those things from the store. Too processed, full of sugar, etc. Saved a ton.
 
Making yogurt is so easy. This is actually how I use up my milk when I have too much and I don't want it to go bad. Just get a big pot and fill it with milk. Add a nice big scoop of yogurt to the milk and stir well. Cover with a damp towel and leave it out on the counter for 24 hours.
 
I don't know if you have one near you, but Meijer has a lot of store brand organic products, which are often cheaper than the name brand traditional products. I shop there for my little guy (and the rest of the family) a lot!

My grocery bill for 4 people is about $100 a week (including supplies for the home such as laundry detergent, shampoo, etc).
 
Amazon has some great deals on healthy/organic foods. You can usually get an additional 15% off if you sign up for the subscribe & save.
 
My DD has been having some adrenal issues, so we've been replacing a lot of our foods and my grocery bill has doubled, I swear. Our sprouted bread here (Ezekial 4:9 bread) is $4.99 as are the English Muffins, which are to die for IMO. The rice pasta we've been getting is $3.99. Fage yogurt is $2 per container. Sunflower Seed butter...well, you get the idea. I live in a pretty small town (Bozeman, MT) and there are some natural markets, but they never have everything I need, so I've been mostly getting my food from Rosauers due to their awesome Hucklberry's section and produce. Just wondering if any of you have any tips on how to not spend a fortune. Should I look on Amazon for some items? Or just accept that we need to spend a lot more on food?

I do 95% of my shopping at Trader Joes. I then do 3% of my shopping on Amazon and the rest at Meijer or Kroger (local grocery). Alice.com has some good deals on organic cleaning products, but I haven't checked their food.

We spend on food, and make cuts on other things. We cut our cable for internet tv and netflix. We are vegetarians so no need to buy $$$ organic meat. We DON'T buy organic bananas, avocados, oranges, lemons.... anything with thick skin that you peel. Conventional is fine. I make my own cleaning products out of vinegar, lemon, and baking soda. You do the best you can and that's that :goodvibes
 
Great replies! I hadn't even thought about making my own yogurt! Could it possibly be as good as Fage. LOVE that! I will look on Amazon and will check out the Food Co-op we have here and just know that I won't get everything I need at that one store. It is so extremely limited in what it has, but if I can save, then I will just do it. Making sprouted bread seems really hard, but I will google it! Even the organic rice cakes I get are pricey. What we go through a lot of is our little jar of $5.99 sunflower seed butter. My kids come home and put that and some organic jam on the rice cakes and go through half the bag of cakes and 1/3 jar of the sunflower seed butter!! I feel good giving them healthy food and yes, hopefully this will save on medical bills in the future! :) I would LOVE to have a Whole Foods or Trader Joes. Plus, some article in the paper last week said Bozeman's food costs are 12% above the national average so already I'm getting hit. I did start making my own vinegar and water kitchen counter spray and tried the laundry detergent for awhile, but the Fels Naptha really irritated my eyes so am back to using Costco Free and Clear.

Thank you so much for the advice!
 
Making yogurt is so easy. This is actually how I use up my milk when I have too much and I don't want it to go bad. Just get a big pot and fill it with milk. Add a nice big scoop of yogurt to the milk and stir well. Cover with a damp towel and leave it out on the counter for 24 hours.

I'm going to try this! Thanks!
 
I do a surprising amout of shopping on amazon. You do have to know your prices because some items are much more expensive on amazon but I do safe money on some. I've got free Prime by joining the Mom's Club and anything I can use subscribe and save means I get free shipping. Even if you only want to buy the item once, you can sign up for subscribe and save for delivery every 6 months and then later on cancel once you've received your item. Just keep an eye on your subscribe and save items because if a price goes up, you'll get your item shipped at that higher price when it's time for that delivery.

Do you have a Whole Food Market in your area? If you buy grocery items by the case then they'll give you a 10% discount. I give my store a call when I'm getting low on items I buy from them and place an order for my foods by the case. I get my Food For Life brand bread there (that's who makes the Ezekial bread but the one we buy is even more expensive because it's the only premade bread I can find that meets all of my daughter's allergy requirements) and when you're paying that much, a 10% discount is nice. If you talk to the person who does the orders for the grocery and frozen food sections, they can go over their supplier order lists to determine if they can order something for you that they don't normally carry at their location. I like being able to go down to WFM only once every few months for a large order since for me it's very out of the way to get there.
 
I do a surprising amout of shopping on amazon. You do have to know your prices because some items are much more expensive on amazon but I do safe money on some. I've got free Prime by joining the Mom's Club and anything I can use subscribe and save means I get free shipping. Even if you only want to buy the item once, you can sign up for subscribe and save for delivery every 6 months and then later on cancel once you've received your item. Just keep an eye on your subscribe and save items because if a price goes up, you'll get your item shipped at that higher price when it's time for that delivery.

Do you have a Whole Food Market in your area? If you buy grocery items by the case then they'll give you a 10% discount. I give my store a call when I'm getting low on items I buy from them and place an order for my foods by the case. I get my Food For Life brand bread there (that's who makes the Ezekial bread but the one we buy is even more expensive because it's the only premade bread I can find that meets all of my daughter's allergy requirements) and when you're paying that much, a 10% discount is nice. If you talk to the person who does the orders for the grocery and frozen food sections, they can go over their supplier order lists to determine if they can order something for you that they don't normally carry at their location. I like being able to go down to WFM only once every few months for a large order since for me it's very out of the way to get there.

No, we don't have Whole Foods in Montana unfortunately. Thanks for the tip on buying from Amazon. Yes, 10% on a $5-6 loaf of bread can add up! I wish Costco carried some of these things!!
 
No, we don't have Whole Foods in Montana unfortunately. Thanks for the tip on buying from Amazon. Yes, 10% on a $5-6 loaf of bread can add up! I wish Costco carried some of these things!!

Whole Foods is extremely costly anyway so you aren't missing much! They do give case discounts. They are an hour from me so I make the trip there three times a year at best. I wouldn't want to shop there regularly or I would be poor.

Check out this place you have in your area:

http://www.bozo.coop/

I remember a girlfriend of mine telling me how great it was. She lived there for about 10 years and recently moved.

I don't want to change your mind about organic products but I did want to give you my opinion. You can do your own research and come to your own conclusions.

I used to buy only organics whenever possible. At the time, we were eating processed food and it made sense because Oreo cookies had 20 some ingredients in them and Newman O's have like five. Just based on the ingredients, it was worth buying them.

We no longer eat things like that and I have become very selective on what I spend my money on in terms of organics. The more I read about organics, the more I became convinced that they are not regulated and companies are taking some very wide liberties with the word organic.

My family lives on rice cakes because we don't eat any bread or anything with wheat/gluten. I choose not to substitute with things like rice bread or rice pasta. I do not buy organic rice cakes. I get rice cakes where the only ingredient is brown rice. I can get them for as low as $1.97 at Walmart. Target is $2 something and Publix sells the same ones for almost $3! The cheapest I can find the Lundberg organic ones around here is $4.50. I can't justify $2.50 more for something when my research has shown that there are some really dishonest things happening in the world of organics. Like I say, it is a call that only you can make for your family. I just encourage you to research a little on the organic standards.

We are all about healthy eating in my family. We don't buy/eat things that have any chemicals or preservatives listed. We try to stick as close to nature as possible and when the product has been altered (like rice cakes) we make sure there is only one or two ingredients.

There was a time when I refused to buy tomatoes that weren't organic. Now I buy Pomi tomatoes that come in a box and the only ingredient is tomatoes. The Muir Glen organic tomatoes contain Organically Grown and Processed Tomatoes and Tomato Juice, Sea Salt, Naturally Derived Citric Acid and Calcium Chloride. I can't see how those chemicals packed in an aluminum lined can could be healthier than an aseptic box that contain only tomatoes.

Do your research and maybe you will find a few things that you will feel a little more comfortable buying that aren't organic. That will save you some money and make healthy eating more affordable. Best of luck!
 
Try outside the box.... We had a local 7th day adventist store a couple of miles from my home. They are often 35-50% less than the natural stores around here. I shop there a couple of times a month for my basics. They are so reasonable on their bulk spices, its incredible and they are VERY helpful! They have the Ezekial bread, etc.

I buy my bulk rice, almonds, etc there. Plus I love their dried fruit!!!!

I have been making my own yogurt in the crockpot, so easy!!!! Google it, you need to cook it on low for 2 hours, let it sit for 3 more hours, dump in the starter (another yogurt) and let it sit for another 8 hours.

We buy our organic milk from the dairy, not the grocery store!!!! Much, much cheaper! I am paying $2.25 a gallon this way.

Bread in the summer I buy at the local farmers market, it is so good but unfortunately the bakery is in another town I dont travel to often. So I can only get it in the summer unless I want to drive 45 min.

This is not one stop shopping, not even close. LOL! But I am saving $ and hitting these places on my way home from work. The joys of living out in the country!!!!!
 
Costco carries Fage yogurt...much cheaper than the grocery store. Also, check out Amish stores if you have any around. Like the PP stated, they carry a lot of spices and bulk foods for dirt cheap!

Jill in CO
 
Make as much as is practical from scratch. We haven't gone totally organic but I look for "simple"/natural foods and bread was a big budget buster. Making my own is much cheaper!

Meijers is fabulous for us, not only do they have their own organic store-brand line they also have a "naturals" line that isn't organic but doesn't have additives, preservatives, dyes, etc. I know you don't have Meijers there but check out your local chains, maybe they'll have something similar. Our Spartan store has a smaller selection of organics, but does have their own brand that is extremely price-competitive.

Aside from that I tend to shop a little off the beaten path - bulk food store for staple ingredients (not always organic), the farmers' market (often not certified but grown using organic practices, talk to the farmers to get a sense of their methods), etc.
 
Whole Foods is extremely costly anyway so you aren't missing much! They do give case discounts. They are an hour from me so I make the trip there three times a year at best. I wouldn't want to shop there regularly or I would be poor.

Check out this place you have in your area:

http://www.bozo.coop/

I remember a girlfriend of mine telling me how great it was. She lived there for about 10 years and recently moved.

I don't want to change your mind about organic products but I did want to give you my opinion. You can do your own research and come to your own conclusions.

I used to buy only organics whenever possible. At the time, we were eating processed food and it made sense because Oreo cookies had 20 some ingredients in them and Newman O's have like five. Just based on the ingredients, it was worth buying them.

We no longer eat things like that and I have become very selective on what I spend my money on in terms of organics. The more I read about organics, the more I became convinced that they are not regulated and companies are taking some very wide liberties with the word organic.

My family lives on rice cakes because we don't eat any bread or anything with wheat/gluten. I choose not to substitute with things like rice bread or rice pasta. I do not buy organic rice cakes. I get rice cakes where the only ingredient is brown rice. I can get them for as low as $1.97 at Walmart. Target is $2 something and Publix sells the same ones for almost $3! The cheapest I can find the Lundberg organic ones around here is $4.50. I can't justify $2.50 more for something when my research has shown that there are some really dishonest things happening in the world of organics. Like I say, it is a call that only you can make for your family. I just encourage you to research a little on the organic standards.

We are all about healthy eating in my family. We don't buy/eat things that have any chemicals or preservatives listed. We try to stick as close to nature as possible and when the product has been altered (like rice cakes) we make sure there is only one or two ingredients.

There was a time when I refused to buy tomatoes that weren't organic. Now I buy Pomi tomatoes that come in a box and the only ingredient is tomatoes. The Muir Glen organic tomatoes contain Organically Grown and Processed Tomatoes and Tomato Juice, Sea Salt, Naturally Derived Citric Acid and Calcium Chloride. I can't see how those chemicals packed in an aluminum lined can could be healthier than an aseptic box that contain only tomatoes.

Do your research and maybe you will find a few things that you will feel a little more comfortable buying that aren't organic. That will save you some money and make healthy eating more affordable. Best of luck!

Thank you for your post! I will definitely be looking for those nonorganic rice cakes in the regular section of the store as my kids are yet again eating half a package right now after school. Yes, my #1 concern is trying to stay as close to whole foods as possible. I am horrified by he granola bars I was giving my kids for years. It would have been healthier for me to make them cookies, I think. I do love the Food Co-Op here; it just seems like they never have everything I need, but maybe I can go to Smiths for the rest. Funny that you mention the canned/boxed tomatoes because I just made spaghetti (with rice pasta) last night and I had a heck of a time finding ones I thought would be good. I can't wait for the Farmers Markets to start!
 
Try outside the box.... We had a local 7th day adventist store a couple of miles from my home. They are often 35-50% less than the natural stores around here. I shop there a couple of times a month for my basics. They are so reasonable on their bulk spices, its incredible and they are VERY helpful! They have the Ezekial bread, etc.

I have been making my own yogurt in the crockpot, so easy!!!! Google it, you need to cook it on low for 2 hours, let it sit for 3 more hours, dump in the starter (another yogurt) and let it sit for another 8 hours.

This is not one stop shopping, not even close. LOL! But I am saving $ and hitting these places on my way home from work. The joys of living out in the country!!!!!

Not one stop shopping is right!! You know what? I think we DO have a7th day store, but I think it's for books and supplements. Honestly I've never gone in because I didn't know if I was allowed to. Not that I have my religion pasted on my forehead, lol. And I am trying the yogurt!
 














Save Up to 30% on Rooms at Walt Disney World!

Save up to 30% on rooms at select Disney Resorts Collection hotels when you stay 5 consecutive nights or longer in late summer and early fall. Plus, enjoy other savings for shorter stays.This offer is valid for stays most nights from August 1 to October 11, 2025.
CLICK HERE













DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top