Well our freshmen are 1/2 finished with their first year of High School-lol!bout D is doing good. Not much time for socializing. She spends a lot of her lunch getting tutoring for Honors Geometry. Plus she gets 2-3 hours private tutoring during the week. We aren't to crazy about her Geometry teacher. A lot of kids transferred out and many Of the A students are getting c's and D's . Most of these kids were "A" student all through honors math in middle school

Luckily DD pulled a "B" in that class. It was tough knowing that the last 3 years of "A" in every class would be ruined by this darn class but she was happy just to get a "B" . We've already talked to the teacher but I think its just his way of teaching. He's very smart and I just don't think he know how to break it down. He told dh and I that kids in this country are low and what he's teaching he learned in the 4th grade. I felt like telling him, well we are in your country!!! DD said everyone in the two math classes are having a hard time. She's asked her friends in the teachers other class and they say he's way to hard. I cant wait until this class is over. I'm fed up and am tempted to transfer her to another class but he told the class if they transfer out they are just giving up. I told dd giving up your going to lunch tutoring 3-4 times a week plus private paid tutoring what more can you do your already putting in more than 100%!!! She doesn't want to transfer out because she feels like she's giving up. She's a perfectionist. It just kills me that several kids are stressing out even crying after class!
We are getting ready for summer school sign ups. We don't want to miss sign ups. She will be taking a class to get ahead. Its 2 semesters in summer school so it will cost us a total of $400 and some dollars!!!!! If a student fails and needs to retake class , its free but if you want to get ahead it will cost $200 and some per semester. Each semester is 12-15 days!!!!!
10th grade-$$$
-yearbook $90
-ASB $45
-AP classes exam fees $20 for each AP class I think she will have 2=$40
-testing
-not sure what else
luckily her P.E. clothes will still fit her so that saves us $25 and PE is only 2 years here
How is everyone else doing