Im so old i remember when .... Cost .?

I graduated from high school in 1969. We were allowed to leave the campus for lunch. So, we would go to McDonald’s and get a burger, fries and a Coke for 50 cents. Those were the days. 😁
Cool. For sure! Also, the McDonalds arches had a sign counting how many MILLIONS (not yet billions) of hamburgers sold. You could get a bag of 10 burgers for just a small amount of money (I can’t remember exactly how much now) and share among friends.
 
Last edited:
Grew up in Boston. My mother loved reading her Globe every afternoon. She’d give me 12 cents… 7 cents for the paper and a nickel to spend on penny candy at the corner store. Looked forward to that treat!
 
When the local movie theatre had $2 Tuesdays, all movies, all day and night long.. And when a one day ticket to Disneyland cost $28.75.
 

Boston again. I remember when I could get into Fenway Park with general admission for 75 cents. Saw Ted Williams play left his last year and Yaz as rookie the next year.
 
comic books 5/10/15 cents each (depending on number of pages)

candy bars (name brand) 5 cents (bigger ones 10 cents)

public school hot lunch (including milk/not low income price) 35 cents

$7.30 disneyland admission
 
Gas was under $1 per gallon . . .
Was just telling my kids about this, lol.

If I'm not mistaken, a lot of sodas in vending machines were (I thought) $.25 - and then 35 cents. Normal-sized candy bars being 2/1 or, like 59 cents each. A 12-pk of name brand soda was like 2.50.
 
I remembered another one - In elementary school we could buy milk at lunch time. A carton of white milk was three cents and chocolate milk was a nickel. 😁
 
I could go to the Saturday matinee on base as an Army Brat and it cost all of 50 cents. For less than a dollar you could see a movie and have popcorn and a drink.
 
I remembered another one - In elementary school we could buy milk at lunch time. A carton of white milk was three cents and chocolate milk was a nickel. 😁
I remember 3 cent milk also! And a hot lunch cost 25 cents. When I got to high school, it went up to 40 cents.
 
I remember when I was in high school myself and two other friends were starving but could only scrounge up $5 total between the 3 of us.

We went to Taco Bell and feasted like kings.
 
I remember when I was in high school myself and two other friends were starving but could only scrounge up $5 total between the 3 of us.

We went to Taco Bell and feasted like kings.

that would have gotten us 26 tacos at taco bell when i was in high school but we would have been suspended for leaving campus to get them (we were allowed to smoke on campus but walk a block away to get a taco and there was a call to your parents).
 
I do remember when Thrifty's (Long now Rite Aid) had a busy ice cream counter. A scoop went from 15 cents to a quarter during my childhood. I do remember a brief time of being able to return a shopping cart back into its corral and being paid a quarter. Free ice cream when a cart was in the parking lot.
 
I remember when pizza, a loaf of Italian bread and bus/train fare was 35 cents. For years, the price for each went up same time - a nickel at a time.

My first car was a dealer's"demo" - $5,600.
 
Our first house when we got married cost $15,000. It was a nice 3 bedroom with one bath, (most houses only had one bathroom at that time), living room, kitchen, and full walk out basement. The yard was fenced in completely. We added a 2 car garage on a few years later. Our first car was a l968 Chevy impala which cost 2,000 dollars. Of course, we didn't make as much money as people do now, no one did except if you were rich.
 












Save Up to 30% on Rooms at Walt Disney World!

Save up to 30% on rooms at select Disney Resorts Collection hotels when you stay 5 consecutive nights or longer in late summer and early fall. Plus, enjoy other savings for shorter stays.This offer is valid for stays most nights from August 1 to October 11, 2025.
CLICK HERE







New Posts







DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top