lenshanem
DIS Veteran
- Joined
- Jul 9, 2002
- Messages
- 8,930
I factored in our TS meals we already have booked. I figured in entrees, drinks and 20% tip (I know DDP is 18%, but we would normally leave 20%.) and tax, plus any discounts we might qualify for. (We normally wouldn't get an appetizer and dessert.) The total was $529. The DDP for my family would be $699.
So my questions lies in is the DDP worth it for us? As a family of four (with two kids) would we spend $170 extra on other food other than our TS meals for seven nights? (Or $24 a day?)
Four of our seven meals are character meals, so you're really looking at only three TS meals that we would get an appetizer and dessert with the DDP. So the difference we'd pay - would we spend that much on CS meals (I know it includes meal, drink and dessert.) and a snack per day? And would we even buy all that anyway? I could even forget the dessert at the CS meals cause my oldest has food allergies and I can bet most of the desserts that come with the CS meals will be unsafe for her anyway.
I know snacks can be expensive. An ice cream per day alone would be $74 for the week for all of us! That would take it down to almost $14 a day for all four of us. I know CS for four would be more than that.
I dunno, it is so close really - almost a wash. I almost think the decision lies in what would be easier for us to do? (Instead of what is the real savings for us...)
I'd really appreciate any thoughts!
Thanks!
So my questions lies in is the DDP worth it for us? As a family of four (with two kids) would we spend $170 extra on other food other than our TS meals for seven nights? (Or $24 a day?)
Four of our seven meals are character meals, so you're really looking at only three TS meals that we would get an appetizer and dessert with the DDP. So the difference we'd pay - would we spend that much on CS meals (I know it includes meal, drink and dessert.) and a snack per day? And would we even buy all that anyway? I could even forget the dessert at the CS meals cause my oldest has food allergies and I can bet most of the desserts that come with the CS meals will be unsafe for her anyway.
I know snacks can be expensive. An ice cream per day alone would be $74 for the week for all of us! That would take it down to almost $14 a day for all four of us. I know CS for four would be more than that.
I dunno, it is so close really - almost a wash. I almost think the decision lies in what would be easier for us to do? (Instead of what is the real savings for us...)
I'd really appreciate any thoughts!
Thanks!