K
kandj2
Guest
I have been browsing around this site for a couple of years but I have never posted. Something is really bothering me... I think I am cheaper than all of you! Last year I read the posts and got together a really great disney vacation for pretty cheap but this year I started early and ...well ... if you THINK you're cheap you better sit down:
My DH's DFamily wants to go with us this year so we will have 10 people in our room. I got a 3 bedroom villa at Westgate Lakes with a mother in law suite (there will be more than enough room that way - lol) for $400 for the whole 7 days. That equals out to $40pp - no tax.
OUR FAMILYS PART = $200
We are going to consider buying a timeshare in the spring so we will be touring 3 places (westgate is not one) and that means we will be getting 6 Free Disney Passes to do those presentations so that takes care of Myself, DH and DS's passes - all we have to pay for is my 2 other DS's for 2 days.
We are touring the timeshares 2 days before our vacation starts. We decided to go up early and get that out of the way so it doesnt cut into FUN time. Also we needed 2 nights for drive recovery. We got the hotel room for 2 nights before everyone else is coming up. The room we are staying in is free (another promotion).
Because my children vary so much in age (12, 4 and 3) eating out can be very tedious. They are all boys and the oldest tortures the little ones and they scream and torture me. Short of beating them all in public - there is no way to stop this ugly process. I prefer to cook - believe it or not it is NOT a vacation to take these little monkeys out. So we save tons of money by making breakfast and dinner in our villa. We also take water bottles and fanny packs full of fruit snacks, goldfish crackers (although they are usually goldfish crumbs by the time we get around to eating them), chewy granola bars and juice boxes. It is really not as painful as it sounds and actually its very convenient since last January when I went the longest line I stood in was to get a Coke for me and ice cream for my DS's. We do eat lunch out usually so thats our biggest eating out expense.
This year for Christmas DH and I asked for Gasoline Gift Certificates - we got almost enough to cover the trip.
To sum it all up this year our 9 day Disney vacation which includes 2 days at Disney, 2 days at US, a dinner show, Disney Quest and 1 day of golf for DH will cost this family of 5 under $2,000!! Its a lot of effort to put it together but I LOVE doing it! My baby's are still young enough to really believe that Mouse is REAL and no terrorist is going to take that away from them - we will be broke but we will not quit living! Can you tell DH and I are self employed - lol!

1/2001 Off site
1/2000 OKW
My DH's DFamily wants to go with us this year so we will have 10 people in our room. I got a 3 bedroom villa at Westgate Lakes with a mother in law suite (there will be more than enough room that way - lol) for $400 for the whole 7 days. That equals out to $40pp - no tax.
OUR FAMILYS PART = $200
We are going to consider buying a timeshare in the spring so we will be touring 3 places (westgate is not one) and that means we will be getting 6 Free Disney Passes to do those presentations so that takes care of Myself, DH and DS's passes - all we have to pay for is my 2 other DS's for 2 days.
We are touring the timeshares 2 days before our vacation starts. We decided to go up early and get that out of the way so it doesnt cut into FUN time. Also we needed 2 nights for drive recovery. We got the hotel room for 2 nights before everyone else is coming up. The room we are staying in is free (another promotion).
Because my children vary so much in age (12, 4 and 3) eating out can be very tedious. They are all boys and the oldest tortures the little ones and they scream and torture me. Short of beating them all in public - there is no way to stop this ugly process. I prefer to cook - believe it or not it is NOT a vacation to take these little monkeys out. So we save tons of money by making breakfast and dinner in our villa. We also take water bottles and fanny packs full of fruit snacks, goldfish crackers (although they are usually goldfish crumbs by the time we get around to eating them), chewy granola bars and juice boxes. It is really not as painful as it sounds and actually its very convenient since last January when I went the longest line I stood in was to get a Coke for me and ice cream for my DS's. We do eat lunch out usually so thats our biggest eating out expense.
This year for Christmas DH and I asked for Gasoline Gift Certificates - we got almost enough to cover the trip.
To sum it all up this year our 9 day Disney vacation which includes 2 days at Disney, 2 days at US, a dinner show, Disney Quest and 1 day of golf for DH will cost this family of 5 under $2,000!! Its a lot of effort to put it together but I LOVE doing it! My baby's are still young enough to really believe that Mouse is REAL and no terrorist is going to take that away from them - we will be broke but we will not quit living! Can you tell DH and I are self employed - lol!

1/2001 Off site
1/2000 OKW
