During the year my daughters generally buy lunch at school because I have not really been able to find a way to make a lunch for much cheaper than $3, the cost of a school lunch. The girls like the lunches and they have a very good selection and to be perfectly honest, I work full-time and having one less thing to do in the morning is worth the small difference in price. One of my daughters will be going to summer school this summer and I will need to send her with a lunch every day. This got me back to thinking how much does it cost to make a lunch.
How much does it cost you per day to make your own lunch? By the time I do a drink, sandwich or other main item, fruit, chips, etc. the cost is close to $3.
How much does it cost you per day to make your own lunch? By the time I do a drink, sandwich or other main item, fruit, chips, etc. the cost is close to $3.