Food prices going through the roof!

When you're only cooking for a couple people, it's still better to buy in bulk and repackage it. You can even make a couple of meatloaves and freeze them. Pull it out for a quick dinner when you don't have time to make a bigger one.

Taking my life in my hands here by mentioning the word "lake" - LOL :rotfl: - but when I'm at the lake alone, I do "batch" cooking.. Big pan of mashed potatoes, several servings of veggies, several servings of meat,- spaghetti; casseroles; etc.. I then make my "own" tv dinners in sectioned off freezer/microwave containers.. That way I don't have to cook till I start to run out - just pop one in the microwave - yet I still save money by purchasing in bulk and cooking in "batches"..:santa:
 
I agree grocery prices are going way up. Thank goodness milk here is still ok though. $1.58 at Costco, $1.78 at Walmart and $1.99 at Target.

Yeah, I haven't seen horrible milk prices. Even Giant Eagle has it for around $2.50. If I buy 8 gallons of gasoline at UDF(the cheapest around here) I can get two for $1.99@.

I shop at two stores every week or so and buy what's on sale or cheapest at each place while supplementing with things like UDF milk. I plan our weekly meals based on what's on sale and buy giftcards for necessary purchases which lowers my gasoline prices and my gasoline purchases lower my grocery prices. Right now I have 20% off up to $300 which saves me $60 right off the bat. I'll be doing that shopping next week in preparation for all the holiday meals.
 















Receive up to $1,000 in Onboard Credit and a Gift Basket!
That’s right — when you book your Disney Cruise with Dreams Unlimited Travel, you’ll receive incredible shipboard credits to spend during your vacation!
CLICK HERE













DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest DIS Tiktok DIS Twitter

Back
Top