just dropped 300.00 at
sams club, aldis and Kroger today for two weeks worth of groceries..By the time we filled up our tanks we were out 400.00 off the top of my husbands check..crazy how much things cost..
uh yeah and you have a couple teen sons. My DS(8) can eat his weight daily (and he is a skinny kid) My grocery bill goes up when DS goes through a growth spurt so I can only imagine what it is going to be like when he is a teen

;
I utilize Sams too for bulk (cereal, organic spinach, ours now has organic chicken!) and try to get rest from Farmer market (usually cheapest produce when in season!!) or HyVee in town. HyVee costs a few cents more on some items but gas savings can be worth it.
When we lived in AR a few coworkers and I would get together about every 2-3 months and pool money, buy bulk, then spend a weekend assembling/cooking entrees to freeze. our entrees would then come out to a few cents per serving-our idea was so popular that we had people who offered to pay more to have us do the work (we were still cheaper than Dream Dinners or those other assemble yourself places) and they could get in on the food. By the time I moved away I was getting good 6-8 good entrees for $1-2 each (not per serving but each) that served 6+. the downside is we sacrificed a weeknight shopping and an entire weekend of 10 hour days cooking& assembling.
Also-find a local farmer and get 1-2 people to go in with you to buy beef by the side. Far cheaper per pound than store prices (con: you have to have money upfront and have place to store it). Did this last year and still have enough beef for the next year (paid around $4/lb if I remember right-might hav eb een a little less) and we have steak

upside of this is you get better quality meat, can choose your cuts, %fat in ground and support a local farmer! (what better way to undermine the dreaded
Walmart than supporting local farmers?) Or look into splitting a CSA with another family.
Food prices will only go up. It is now becoming a matter of national defense-when processed minimally nutritious food is cheaper than actual FOOD it leads to obesity/malnutrition and more healthcare costs. Not gonna hijack this thread but remember this when you vote. Vote with your fork 3xday and it WILL make a difference eventually. There are ways to beat the high price of food but it takes alot more work nowadays
