figment_jii
DIS Legend
- Joined
- Apr 22, 2006
- Messages
- 22,888
Hi all - I was trying to use the search engine, but not having much luck. I was wondering if anyone's figured out the breakdown of the CRT costs and the results for TIW. I tried to do that this afternoon, but I couldn't get my numbers to square up.
Here's the setup - I had dinner at CRT on 12/4/10 and using a TIW card the cost came out to $50.08. I looked up the current CRT cost (for a mid-January date) and the total without TIW would be $59.68.
Based on the following breakdown for a one person reservation (from the Disney reservation site when you book CRT):
Sub-Total = $48.99
Tax = $3.19
Tip = $7.50
Total = $59.68
Now, it's stated that there is an 18% gratuity automatically figured in, so with the tip amount known, I think the tippable food amount is:
$7.50 = (Tipped Food)*18% => Tipped Food = $7.50/18% = $41.67
So then, the remainder of the sub-total cost must be the photo ($7.32).
Then the total cost for food (food + tax + tip) is $51.88
Total Food =$41.67 + $2.71 +$7.50
And the total cost of the photo (photo + tax) is $7.80
Total Photo = $7.32 + $0.48
This then matches the amount charged to the credit card ($59.68)
Total Cost = $51.88 + $7.80
Now here is where the math stops matching. For one person, using the TIW card:
TIW Food = Tipped Food * 80% (because TIW gets a 20% discount)
TIW Food = $41.67 * 80% = $33.34
With that value known, the new tip and tax can be determined
TIW Tip = $33.34 * 18% = $6.00
TIW Tax = $33.34 * 6.5% = $2.17
So the total cost for the food is $41.51
Total Food = $33.34 + $6.00 + $2.17
The photo package is the same ($7.80)
The new total cost is $49.31, which is slighly less than what I paid in December ($50.08 per person).
Any ideas where the extra costs could be coming from? Though, being off by less than a $1 is probably close enough for most planning purposes.
Here's the setup - I had dinner at CRT on 12/4/10 and using a TIW card the cost came out to $50.08. I looked up the current CRT cost (for a mid-January date) and the total without TIW would be $59.68.
Based on the following breakdown for a one person reservation (from the Disney reservation site when you book CRT):
Sub-Total = $48.99
Tax = $3.19
Tip = $7.50
Total = $59.68
Now, it's stated that there is an 18% gratuity automatically figured in, so with the tip amount known, I think the tippable food amount is:
$7.50 = (Tipped Food)*18% => Tipped Food = $7.50/18% = $41.67
So then, the remainder of the sub-total cost must be the photo ($7.32).
Then the total cost for food (food + tax + tip) is $51.88
Total Food =$41.67 + $2.71 +$7.50
And the total cost of the photo (photo + tax) is $7.80
Total Photo = $7.32 + $0.48
This then matches the amount charged to the credit card ($59.68)
Total Cost = $51.88 + $7.80
Now here is where the math stops matching. For one person, using the TIW card:
TIW Food = Tipped Food * 80% (because TIW gets a 20% discount)
TIW Food = $41.67 * 80% = $33.34
With that value known, the new tip and tax can be determined
TIW Tip = $33.34 * 18% = $6.00
TIW Tax = $33.34 * 6.5% = $2.17
So the total cost for the food is $41.51
Total Food = $33.34 + $6.00 + $2.17
The photo package is the same ($7.80)
The new total cost is $49.31, which is slighly less than what I paid in December ($50.08 per person).
Any ideas where the extra costs could be coming from? Though, being off by less than a $1 is probably close enough for most planning purposes.