TwoMisfits
DIS Veteran
- Joined
- Feb 21, 2002
- Messages
- 6,365
Hi everybody,
So, I'm cooking for a Church pre-teen youth group (so 12-14 year olds) and their adult volunteers. The leader has gluten and dairy allergies, so everything will accomodate that. I also have to accomodate a few vegetarians. And do it all for about $130 (they said they'd give me more, but I wanna see if it's doable).
The plan that they approved (now we'll see if sales are good) is roasted chicken breast or thigh (with olive oil, s&p only) with a raw bruschetta topping (fresh tomato/basil/balsamic/olive oil/s&p) (with roasted portobello for the veg sub), roasted carrots with a sweetened balsamic glaze (olive oil, s&p and then sugar/balsamic for last 5) and an Italian macedonia for dinner (lemon/sugar/basil over fruit) with GF/DF marshmallow treats (and I'll bring a bag of juice pops for the veg b/c no one can tell me if she also skips gelatin...they do know she eats eggs
)...if I have money, I want to take the olive oil, s&p, and basil I'll have left and buy some regular Italian and gluten free bread for the tables to have bread with dip, but that may be skipped...
So, questions...is this amount enough?
25lbs chicken breast or thigh - this will be bought boneless and skinless, so it will all be true chicken weight. Looking at $2/lb (I'll hit Aldi's if I have to for that, b/c that's their normal price - hoping for $1.70/lb or less b/c that would help the budget
) - $50
2 lbs of portobello tops - $6
15 lbs of baby carrots - (13 will get roasted, and 2 will be saved for kids who hate cooked) - $15
20 lbs of fruit - gonna do something sale based and keep it at 99 cents/lb, I hope - pineapples/honeydew can help fill it out - hoping strawberries are $.99/lb again next week - $20
4 boxes of rice cereal (this is Aldi's GF brand) - $6
6 bags of Aldi's marshmallows - $6
10 lbs of fresh tomatoes - may go 15lbs here, too - $15 (gonna try to find at $1/lb like this week to get to 15 lbs - if I don't, I'll serve with a little less on each chicken)
2 bottles of olive oil (Aldi's) - $6
1 bottle of canola oil (Aldi's) - $2
1 bottle of balsamic vinegar - $3
Container of salt (Aldi's) - $1
And that's $130 - this is extra...
Container of black pepper - $3
Bunches of basil - 2 - $6
1 container of sugar - $1
1 bag of lemons - $3
1 bag of juice pops - $2
1 jar of garlic - $2 (forgot this - goes in the bruschetta
- which I like better with balsamic vs red wine vinegar - and one bottle, 2 uses)...https://www.spendwithpennies.com/hollys-bruschetta/
Which is $147 in "the plan"...so I don't have money for bread...yet...unless I find some great baby carrot/fruit/chicken sales...and still won't if you all don't think 25lbs of chicken is enough. I mean, the web says plan for 8oz chicken each...but ya know
...
So, I'm cooking for a Church pre-teen youth group (so 12-14 year olds) and their adult volunteers. The leader has gluten and dairy allergies, so everything will accomodate that. I also have to accomodate a few vegetarians. And do it all for about $130 (they said they'd give me more, but I wanna see if it's doable).
The plan that they approved (now we'll see if sales are good) is roasted chicken breast or thigh (with olive oil, s&p only) with a raw bruschetta topping (fresh tomato/basil/balsamic/olive oil/s&p) (with roasted portobello for the veg sub), roasted carrots with a sweetened balsamic glaze (olive oil, s&p and then sugar/balsamic for last 5) and an Italian macedonia for dinner (lemon/sugar/basil over fruit) with GF/DF marshmallow treats (and I'll bring a bag of juice pops for the veg b/c no one can tell me if she also skips gelatin...they do know she eats eggs

So, questions...is this amount enough?
25lbs chicken breast or thigh - this will be bought boneless and skinless, so it will all be true chicken weight. Looking at $2/lb (I'll hit Aldi's if I have to for that, b/c that's their normal price - hoping for $1.70/lb or less b/c that would help the budget

2 lbs of portobello tops - $6
15 lbs of baby carrots - (13 will get roasted, and 2 will be saved for kids who hate cooked) - $15
20 lbs of fruit - gonna do something sale based and keep it at 99 cents/lb, I hope - pineapples/honeydew can help fill it out - hoping strawberries are $.99/lb again next week - $20
4 boxes of rice cereal (this is Aldi's GF brand) - $6
6 bags of Aldi's marshmallows - $6
10 lbs of fresh tomatoes - may go 15lbs here, too - $15 (gonna try to find at $1/lb like this week to get to 15 lbs - if I don't, I'll serve with a little less on each chicken)
2 bottles of olive oil (Aldi's) - $6
1 bottle of canola oil (Aldi's) - $2
1 bottle of balsamic vinegar - $3
Container of salt (Aldi's) - $1
And that's $130 - this is extra...
Container of black pepper - $3
Bunches of basil - 2 - $6
1 container of sugar - $1
1 bag of lemons - $3
1 bag of juice pops - $2
1 jar of garlic - $2 (forgot this - goes in the bruschetta

Which is $147 in "the plan"...so I don't have money for bread...yet...unless I find some great baby carrot/fruit/chicken sales...and still won't if you all don't think 25lbs of chicken is enough. I mean, the web says plan for 8oz chicken each...but ya know

Last edited: