We pack for both dd's 4 day a week (in reusable containers---so we haven't lost any) and the school has a "pizza day" on Friday. There isn't a lunch program---but the pizza is brought up from a local restaurant as a school fundraiser. We also paid for daily milk for our younger dd. Our dd6 doesn't like milk at school....so she drinks water. The milk is 24.00 for the semester and the pizza was 36.00 for the semester (for two slices).
I was tossing in those little mandarin orange cups for awhile---but they aren't reusable and making them ourselves is a lot cheaper. So, now I cut up fruite myself and its not packed in syrup. My dd's end up taking 3-4 little containers each with something different in it (like a personal Bento Box).
I was tossing in those little mandarin orange cups for awhile---but they aren't reusable and making them ourselves is a lot cheaper. So, now I cut up fruite myself and its not packed in syrup. My dd's end up taking 3-4 little containers each with something different in it (like a personal Bento Box).