Best painless "stretching things" budget tips?

For people who use the facial cloths or makeup remover wipes- after you are done cleaning your face, turn your faucet on and clean the sink with the cloth.

For people who have H-E-B grocery stores- in the produce area they have packages of ready to make meals with fresh vegetables. Two days before the expiration date, they mark these $10 meals down to $3. They are still fresh for several more days. They also have containers of chopped/sliced veggies, and they mark them down to 99 cents.
 
For people who use the facial cloths or makeup remover wipes- after you are done cleaning your face, turn your faucet on and clean the sink with the cloth.

Good idea. Someone suggested cutting them in half, and I started doing that, too.
 
I cut our Scotch-Brite sponge/scrubbers in half. They're so big that most goes to waste while using it anyway.
 
for anyone who has the keurig machines, the cups that come with the coffee in them, can be rinsed, dried, and reused..just cover with a piece of aluminum foil! This is what we are doing until we can afford to purchase the attachemnt that allows you to fill with your own coffee.
 

For people who use the facial cloths or makeup remover wipes- after you are done cleaning your face, turn your faucet on and clean the sink with the cloth.
.

Buy baby wipes, cut in half & you will find these are MUCH cheaper than the facial wipes. BUT be sure to get the ones w/ no diaper rash ointment in them. I picked them up at the dollar store & thought I was getting SUCH a bargain--NOT so much!

I try to get EVERYTHING we buy at the BEST possible price. It might mean waiting to buy things. I.E. I cracked my stovetop 2 years ago. Our extra fridge wasn't working well. Dishwasher wasn't cleaning well no matter what we tried to do to improve it....but I was NOT spending $3K for new appliances (we knew stainless steel would be the right buy for resale). WELL this summer I got all 4 kitchen appliances in stainless for $1600 with 32 months interest free!! All as energy efficient as can be:woohoo:

Cruises...have never paid more than $500/wk (MIL sprang for DCL...)
Disney...free meals every time:cutie:
You get the idea...
 
I have a collection of Lang calendars, mostly the Hearth and Home ones. I reuse them. I have two full-length wall frames, and then a bunch of the half-size frames they used to sell for displaying the folded calendars after the year had passed. I don't know why Lang stopped selling the half-size frames, but I found someone to build additional frames for me. The custom-made frames were not a budget item, but the calendars are, because I not only display the calendars as art in my home, but I reuse the calendars as calendars. I just put away my 1999 calendar after using it for 2010. I put my 1994 and 2005 calendars out for 2011. For 2012 I will need to buy a new Lang calendar because I don't have one that will work for next year.
 
I've made my way almost through this whole thread and as a result we're having homemade apple bread pudding with....

1. milk cut with powdered milk
2. bread cubes made out of the remaining 1/2 loaf of homemade french bread
3. apples hiding in the fridge that were just on the brink of getting wrinkled
4. fresh whipped cream

all cooked in the toaster oven.

That's my pantry pastry potluck!;)
 
We always have fruit that goes bad, especially bananas, but I don't want to have things around here like banana bread and stuff that we don't need to be eating anyway. So I've been making smoothies for breakfasts and snacks. I usually add flax seed oil for health benefits (not frugal, but very healthy.) If you have alot of fruit you can freeze it and have an icier smoothie when you're ready for it.

Great idea!:cutie:
When the strawberrries went on sale last month I stocked my freezer. Now this week I've made "strawberry shakes" all week with frozen strawberries, dry milk and a TBL spoon of sugar. Yummy! Good for my crew and a big treat during this break from school.
 
I always buy a few extra items when on sale. I you do this all the time very rarely will you have to purchase at full price. I buy produce locally at a fruit/vegetable store. It's not actually a fruit stand, it is a small store that sells fruits/veggies and some breads etc at much lower costs than the grocery stores here in Central NJ. There are 2 within a few miles of my home it's no frills and fresh.

Lately, with all the food costs skyrocketing, I have been getting some food storage as well. Costco has a 1 month supply for 99.99 for 1 person that is for long term storage, but you can also of course use anytime of need. Losing a job, prices up a lot, any reason. Just a suggestion. With the earthquake radiation from Japan, this is another reason to buy foods before any radiation contamination. There have already been reports of it being in grass/milk in some areas of the US. Just another reason you might want to stock up on this type of item as well.
 
Great idea!:cutie:
When the strawberrries went on sale last month I stocked my freezer. Now this week I've made "strawberry shakes" all week with frozen strawberries, dry milk and a TBL spoon of sugar. Yummy! Good for my crew and a big treat during this break from school.

the dry milk did you mix it up and then add it right
 
Lately, with all the food costs skyrocketing, I have been getting some food storage as well. Costco has a 1 month supply for 99.99 for 1 person that is for long term storage, but you can also of course use anytime of need. Losing a job, prices up a lot, any reason. Just a suggestion. With the earthquake radiation from Japan, this is another reason to buy foods before any radiation contamination. There have already been reports of it being in grass/milk in some areas of the US. Just another reason you might want to stock up on this type of item as well.
Can you please share what the contents of this box are. I'm interested to find out. Thanks so much.
 
Another along the same lines...don't use fabric softener, use vinegar instead (it really does work, I promise!!). Vinegar also works well instead of JetDry in the dishwasher.
I like the smell of Downy, but I mix it 50-50 with white vinegar. And I've been using the same plastic bottle for years; I always buy the Downy in the "milk carton" refills.
I never throw out the plastic grocery bags. I hang it on the laundry door, off my kitchen, and throw all my paper/dry garbage in it. Sure saves on the tall kitchen garbage bags!
I keep an old Kleenex box in each bathroom, and I shove plastic grocery bags into it. The Kleenex box keeps them neat, and then they're handy for changing the bathroom trash.
When making seasoned meat for tacos I use a 50/50 mix of browned ground turkey and cooked brown rice - once the seasoning is added it is very difficult to tell that the rice is not turkey - would also work with beef.
Similarly, if you add a little chopped apple to tuna salad, it tastes like chicken salad . . . but cheaper and easier.
This doesn't work for me anymore because I work from home now, but when I was working part-time in an office, it saved me a lot of money. I love magazines, but not the cost. So I sent out an email at work and asked if people would pass their magazines on to me when they were done reading them. I don't really care if I'm reading them a week or two late! Anyway, I got tons of magazines. The ones I didn't want I just threw out, the others I took home and enjoyed. Even got to read some new ones I hadn't looked at before. And people were happy to do it!
Similar tip, which I stole from a travel magazine: When you fly, be last off the plane and look to see if people left magazines in their seats. People do this all the time -- they buy a magazine for the flight, then abandon it. My husband flies for business, and he frequently brings home something that we wouldn't buy but do enjoy.
I was going through the clothes that my dd had out grew. They had stains on them and I could not send them to the Salvation Army.. so I cut them in half to be used as rags (insted of paper towel) . I use them and then toss them.
A hint about infant's clothing and stains: Breastmilk and powdered formula do not stain. Formula made from concentrate and ready-to-feed formula do stain.
I tried tomato plants the past two years. Last year, I got about 10 tomatoes total. The year before, I don't think I even got 5.
I'm not very good at growing tomatoes, but squash and cukes are easier (or maybe just better suited to my soil). I wish I could get peppers to grow; they're so expensive! In the summer I love to shop at the farmer's market. For example, last summer I spent $13 and bought enough materials for two dozen jars of salsa, which we are still eating. Actually, that's not quite true -- I spent $13 at the farmer's market and then still had to buy 24 limes (one for each canning jar). Still, we're talking about less than $1 per jar.
The CFL bulbs do not last substantially longer and are not budget friendly. I don't like them, but DH swears he's not changing bulbs as often. Sorry, I think he's convinced himself that they're worth it, they're not.
I have no opinion on that particular disagreement, but more than once I've been SURE that a certain thing was worth the money, the time, whatever . . . and once I took time to measure the cost or the time, I discovered I was dead wrong. The point: Experiment. Put two new lightbulbs in the same light fixture, and write down what day you do it. Measure how long each one lasts, then compare the cost vs. how many days it lasted.
Wow. I am seriously going to cut waaaaaaay back on tea bags and apparently save tons of money. I use 12 when I make tea.
Being Southern, I could never cut back on teabags, but I buy them at a coffee/tea outlet by the case -- they're about half the cost of tea at the grocery store.

Similarly, I buy all my spices at an expensive health food store. Everything else is expensive, but their serve-yourself bulk spices are only 5-10% the cost of spices at the grocery store. I intend to get A TON of little square tins (I saw them on a website) in which to store them all neatly in my spice cabinet . . . someday.
Do you keep a bag or something near the dryer to collect the lint in?
I stuff dryer lint into empty toilet paper rolls. They make great fire starters. I have a small stash of toilet paper rolls in a box near the dryer; however, we always have more toilet paper rolls than dryer lint.
I believe we will never see food prices cheap again. I am not trying to be a doomsdayer or a pessimist, but I want to be realistic . . . I have a feeling I will be spending far more time in there making even spice mixes (taco seasonings, etc...) from scratch to save $$.
It seems that many foods are going up, but other very basic foods -- especially foods that take more effort -- are still affordable. For example, I just bought a package of 10 chicken thighs for $4.25 (wasn't marked down for quick sale -- regular price). I boiled the chicken and picked it off the bone. I made half the chicken into enchiladas and froze the other half for a casserole or another round of enchiladas. I also froze two containers of chicken broth. Meat for two meals and two 1.5 cup containers of broth for $4.25 -- not bad.
 
Mine I'm pretty sure has been posted, but I use MUCH less laundry detergent then recommended. I read somewhere that you only need enough soap to make suds. In our case is about 2/3rd under the small load line (I use powder) for a super load. I also soak everything for about half an hour just to loosen every thing. Our clothes are just as clean as they where before. Also i dilute Downy by over half with plain water. And instead of Downy for DH work pants and towels I use white vinegar which lets the towels absorb more and still be nice and soft. With DH's work pants it helps deodorize and is much less flammable then downy.
 
Some of this might be old news, but here are a few of my tips

  1. Bought a few stainless steel water bottles - no more bottled water
  2. Switched from paper towels to microfiber cloths
  3. Using dollar store candles instead of electric lights in low light situations.
 
I cut Dove facial cloths in half - still works the same.

On the same note, someone told me baby wipes work the same and you get a ton more for the fraction of the price. I use the unsented, sensitive ones and they get all the makeup off.
 















Receive up to $1,000 in Onboard Credit and a Gift Basket!
That’s right — when you book your Disney Cruise with Dreams Unlimited Travel, you’ll receive incredible shipboard credits to spend during your vacation!
CLICK HERE













DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest DIS Tiktok DIS Twitter

Back
Top