advice?

gmboy95

Go Patriots!!!!!
Joined
Apr 28, 2001
Messages
3,193
being as how my wife and I both work with children, we are not what you might call wealthy. We joined the vacation club because we realize that we had gone to disney the last 5 years in a row, and it seemed much more cost effective over the life of the agreement....but we are looking for similar folks who are like we are, to give us some tips on effective budgeting for food and spending money...I know this is a broad question, but any small peices of advice that people have are most appreciated....do many of you actually eat in during your stay?...will it adversly effect my trip not to rent a car?...what is the most cost effective pass to buy for a person who will travel one week each july or august?...thanx for the help
 
In my opinion ALWAY'S rent a car! (MY OPNION)
I save a lot of money using the car to get groceries at a nearby Publix store. $2.50 for a bootle of Coke at Disney. You get a six pack at Publix for about $3.00
I have a family of 5 w/ 3 growing boy's. (they eat a lot and often)
We also go over to International drive, to putt- put and other activities.
We also love Universal Studios and drive to the park.
I must admit, we do eat most of our meals at Disney. I love O'Hana's, ESPN, etc. So most of our meals is spent at a Disney restraunt.
I love the freedom of my own car. We take the Disney bus, boat, etc, but we also love to just jump in the car and run over to another hotel, etc.
I hope this helped?????:jester:
P.S. We are also not wealthy! We joined DVC also for the same reason you did. We have been to Disney now for 14 straight years. I just wish that I would of joined earlier!
 
Your family sounds like us. (Except I, DW, do not work) We go down once a year and stay in a 1 or 2 bedroom. We bring lots of our food on the plane. BP & J, poptarts, cereal, spaghetti, soup, mac and cheese. Anything that is in a can or box that my family willl eat. You would be surprised want you can bring if you think about it and are a good packer. Once we are down there we buy things like hot dogs, cheese, bread, milk and others. Make sure you go to the grocery store by Sea World. (I can not remember the name right now) The prices are comparable to ones at home. We do not eat 4 course meals but they are somewhat healthy, after all, we are on vacation. We try to eat out only once a day. Usually lunch because it is cheaper and that way we do not have to come back from the parks. We also pack our lunch when going to the waterparks. Only the waterparks allow you to bring food in.

We never rent a car. Always do Tiffany Town Car and get 1/2 hr grocery stop for free. We do not go off property so having a car with us is not cost effective. Tiffany is about $75 round trip.

The more you go the more you learn. We seem to find an easier way or cheaper way every time we go. Have fun!!
 
Hi there gmboy95...I will try to offer my tips for a cheaper trip. Like you, DH and I bought DVC to have more cost-effective trips to WDW. My first thing would be about your theme park passes. First evaluate where you might be visiting and how much you'll use it....for example, if you plan on going EVERY WHERE including the water parks, PI, etc...then regular park hopper passes might not be your best bet. If you are going to buy the AP's, which is a GREAT way to save $$$, you might want to plan your trips like this: August 2001, next one in July 2002--that way you can get two trips out of one pass for the price of one. Make sense?? Only buy what you will use.

As far as meals go, DH and I tend to eat two smaller meals at a counter-service and one sit down per day. Disney meals can be pricey so it's also good to take advantage of the discounts that DVC members get at certain restaurants. Lunches tend to be cheaper than dinners so if you wanted to do a sit-down, try to make it lunch.

PLUS, if you have the fridge/stove, you can always make your own food. DH and I don't but only because when I am on vacation, I do not cook and DH knows this. ;)

We don't usually rent a car but we are just starting to take DVC trips so I don't know how that is gonna work. We have stayed at the GF where a car was totally not necessary. But we will be getting one for our VB/BWV trip. So I suppose it depends on where you stay and where you want to go. If you only wanted to tour only on site, then I would say skip it! I heard the transportation system is getting better too.

I hope this helps a little....feel free to post more questions as they come.


:D
 

hi: we are also on a budget, who isn't? we usually rent a car because we prefer to drive to mk, ak, and the water parks. it's just a short walk from bwv to epcot and mgm. we usually make a grocery stop (loved albertson's-tried it for the first time this may), and pick up fruit, snacks, lunchmeat, pb &j, bread, and drinks. we tend to eat breakfast in our room, and sometimes lunch. the other meals are at the parks. the buffets are a good choice because we usually have "hollow" teens with us. as far as passes go, we've been ap holders since 93. what would work for you would be to purchase your ap say on your august trip and then plan next year's trip for a week or two prior to the ap expiration date. that way you could get 14 days use from 1 ap.
 
I may not be the best person to advise you....we're on a budget but usually blow it! We're a one income family with kids so it will catch up with us eventually...we'll have to follow our rules! But anyway here's what we do with the best intentions to save money...

We drive to WDW, but don't usually use our car while on property....if we were to fly we would not rent a car. We take snacks and drinks with us. I carry a filtered water bottle into the parks. We do buy the occasional Mickey ice cream or popcorn as a snack in the parks, but we always have crackers or cookies (well, it is vacation!) on hand for the kids both in and out of the parks. We have always had at least half our breakfasts in the room....baked goods, coffee, milk and juice...that sort of thing. Now that we're DVC we'll probably do sandwiches or whatever for lunch/dinner a lot more.

As for tickets, we're taking the AP route with trips 11mo apart.....previously we've used Park Hoppers. Here's where planning comes in. Decide what you want to do and when then decide how many park days/plus options you need. The only big disadvantage here is that planning 5 park days into a 7 day week leaves you doing major commando touring on your park days and everything else on your non-park days. We're hoping that using AP's will solve this for us. Our last trip we used UMP's and those worked great for a 3 night trip when we wanted to try water parks and Disney Quest as well as the major parks...but are probably not the best value for longer trips. But really price out all your options.

Our toughest part is a souvenir budget....we're rather indulgent with each other and our kids.....next time we're setting a limit and sticking to it! Our toddler won't know the difference and our 6yo can handle his own budget. I'll have to keep myself and my dh in line!
 
DW, 2 kids and I started in the same boat as you. We were going down to WDW every other year or so. Bought into DVC last year and wondered why we hadn't done it sooner.

I've always had a rental car. So convienent no matter where you stay. Always have used Priceline and have paid $18.00 per day for a SUV the last 2 years. Non-SUV's I have seen rented for less. On trip in February used Netgrocer to send non-perishables directly to BWV. Netgrocer always lists sale items and there are coupons on the web to use as well to save more money on Netgrocer. The PUBLIX or Super Walmart is a short stop for perishables. Staying in a studio or 1 bedroom makes a difference as to how you plan out meals, so take that into consideration as well. We usually did breakfast in the room except for 1 or 2 mornings where we did a character breakfast or dove into that Tonga Toast at the Polynesian. Did lunch mostly in room as we left for parks early and came back to room for lunch and a break at the pools. You can have an early dinner in the room and head for the parks the rest of the night to save there as well. We always seem to work in a dinner or two at EPCOT or the MGM Fantasmic dinner package.

Someone mentioned staggering visits and buy an annual pass. We have done that and will continue to do that.

From our experience, lodging and food seemed to take the biggest bite out of a vacation budget. With DVC and 1 bedroom units, we've cut down on those costs. Rental car helps with groceries unless you use Tiffany Towncar which makes a 1/2 hour stop. Personally, if you get a good rate with Priceline, I would always get the rental. Taking a day out for Universal or Sea World makes life easier with a rental. Besides, you can't beat the Anheiser Busch hospitality tent and the free beer at Sea World on a hot day as DW and kids watch Shamu!

Only thing left is how you get down there. Flying out of Philadelphia I've always seemed to get a round trip for $150 to $200 every year. Not worth my time to drive from NJ to FL, although some people have no problem with driving a long distance and you can save a few bucks depending on the size of your family.

You control misc. expenditures with souveniers and such.

Hope this helps. ;)
 
I am the big time budget person in our family!! We also joined DVC so that we could have nice Disney vacations at a desirable price!

About the car.. think about what you are going to be doing.. if you are going to be going just on Disney property & you are staying at BW or even WL then don't rent a car, but if you'll be offsite quite a bit, you'll want the car... The other thing, we eat all breakfasts in... we do all but one or two dinners in as well... we do eat a couple of sit down lunches, and the rest are counter service... We go for two weeks at a time & usually spend 350 on eating out/activities plus we spend 200.00 (100 per week) on groceries... I order our groceries through Netgrocer & I order our meat through Omaha Steaks (Citibank priviledges has a great package through them for small money)... On the way in, we get our drinks... if we run out of anything during our two week stay, we just go to the general store... We have two small children & the idea of going out to eat with them three times a day makes me want to stay home! So I'm really really glad we have the 1 bedroom villa with kitchen!! We've also done just about every restaurant on property... so it's not as if we feel deprived...

About the passes, if you go in August for a week, buy an annual pass (major parks or Premium including water parks)... then go the following July for your week... that way your pass covers you for two trips...

That's about all I can think of at the moment.. Oh, for souvenirs if you want them, go to the Belz factory outlet if you have a car!! They have Highly discounted stuff (usually current) from the parks....
 
gmboy95-

It's a little hard to give REALLY good advice since you gave us a few unknowns. How large is your family and what kind of accommodations do you expect to use most often?

We are very cost conservative also at WDW but then it kind of comes natural as we are at home too. We bring any and everything within reason when we stay. About the only thing we go out for is soda, milk and more bread. I don't mind fixing things while on vacation but after all I am on vacation too. We always stay in a studio and make meals that take about 10 min. to prepare; usually sandwiches or something out of a can. We bring a small cooler that I put frozen sandwich meat, cheese, cream cheese, mayo, mustard, butter, pint of 1/2 & 1/2 for coffee, etc. I also pack a suitcase with sandwich veggies(lettuce, tomatoes, onions, peppers, mushrooms), canned meats( chicken, tuna, shrimp, crabmeat) , canned meals (soup, spaghettios, ravioli, beef stew,chili), cookies, crackers, pringles, dried fruit, canned fruit, bread, bagels, eng. muffins, peanut butter, coffee and filters, tea, and hot cocoa. It sounds like a lot but for 2 people a few of everything usually fits into 2- 19" wheeled pilot cases. And like I said we buy very little while there. Trip before last we spent $50.00 total from the store and all other food for 8 nights. Best we ever did! Since you can do laundry easily we have cut back on clothes and bring more food. Oh yeah, don't forget the laundry soap and dryer sheets. The use of the washers and dryers are free but the supplies are not and 1 box of soap will run you a buck. Some people pre-measure powder soap & put in zip-locks and some people use the new laundry tablets. Also bring extra shampoo as the little samples do not go far. In a 1br up you will get full kitchen supplies but in a studio you get 2 real coffee cups, 4 real glasses, a few paper plates, a few paper bowls, and misc. plastic silverware. Depending on your plans, you might want to bring a few things from home. I usually bring some thin plastic plates and bowls, a paring knife, and don't forget the can opener. Once again, you will need none of these things above a studio. We too usually eat out for lunch at a counter service in the parks and eat breakfast and supper in the room. I figure all the money we save on eating pays for the air fair for another trip. And since we stay in a studio, the points NOT used for the 1-br "pays" for another trip. So you can see, how we are up to 2 trips a year just like that.

We usually use mears and never rent a car anymore but for a family, Tiffany would be the better choice and then you could get the 1/2 hour grocery stop to supplement your grocery needs. We figure we save about 250.00+ each trip by not getting a car.

For passes we go for the annual passes and are up to 3 trips per life of the pass. It means 2 trips per calendar year with the 3rd falling just short of a full year. Then we space about 8-10 months before the next cycle. This lets us average less than 15.00/day each. At over 50.00/day now that's pretty good.

A co-worker just booked a week long package staying at the value resorts and her total for a family of 4 came to just a little less than I have budgeted for 3, yes 3 seperate week long trips at different times of the year for the 2 of us including everything (air, dues for points used, transfers, annual passes)except for food. And with our kitchenette advantage we will be able to do 3 trips for less than their one; not to mention they will be at the all-stars and we will be at BWV or another DVC resort. You can see how a few sacrifices add up to more WDW time.

Hope some of this helps you. Any more questions, feel free to ask away.
 
Oneyear we rented a car for just the first and last days of our trip. We picked the car up National Car Rental at the airport and turned it in at Disney. There's a car rental office on sight. Then we reversed the process at the end of the trip, renting at Disney and returning at the airport. This turned out to be cheaper than Mears Transpo, because there were 5 of us. We had the flexibility of having a car for part of our trip, but we travelled by bus for most of the time. After that trip, we just decided that we enjoyed the flexibility that we had when we travelled by car. We like to visit and eat at different resorts. Also, we like to leave the parks during the day and head to a water park. We leave our suits in the car.
 
Last year when DW and I went we set a budget of $50.00 dollars a day for eating. We ate breakfast at the room (except CB one morning). What we did was set up an envelope for Monday, Tuesday, etc. for the five days we were staying there. I went to our local Disney store in the mall and bought Disney bucks a couple months ahead, that way I meals were already paid for in advanced.:D

This is my first post, so I also want to see what it looks like.:cool: :bounce:
 
Hi - It was fun reading all of these 'budgeting' ideas. My husband and I just bought 150 pts. at OKW and am sort of planning to buy another 150 or less at BC when it opens. Being that we are not wealthy, we are now wondering if we should instead stretch our points more. I'm wondering, does anyone just own 150 points and, if so, how is that working for you? We have 2 children, aged 7 and 9, and at least for the foreseeable future, will probably just visit once a year in late April or May or even in early June as soon as school gets out. It seems that alot of people on this board own tons of points. I'm also interested in people's opinions on what is the minimum number of points one should own. 300 seems like a little too much for me, but maybe it's the right amount. Any advice on this would be so appreciated!!!! We are also toying with the idea of buying a smaller add on to our OKW and then just trying to resort hop every now and then?
thanks much!
 
Just curious... Those of you who do not rent a car, Isn't it more costly to shuttle everyone to WDW than the rental for a week? We have never had a car cost more than paying to shuttle us all to OKW.

We also buy APs and stagger trips so we have 2or 3 inside of 12 months from the first day of use. This past year we had 29 days on our APs so we figured it cost us about $10/day/person for the parks.

We bring a lof of staples in a grocery suitcase and go to a major super market on the way from the airport. We also pack our own snacks when we have friends with us who are on a tighter budget. It is kind of fun to do one main meal a day in the villa along with a breakfast. When it is just 2 or 3 of us, we usually eat at all our favorite WDW restaraunts, but ofen our guests can't afford that, so we know how to do things inexpensively too. Think pastas, baked potato bar, grilled items, casseroles etc.
 
Just read the thread on " EE Bus Problems" That is also why I rent a car. The value of the car is important to me. I may pay more than a shuttle, etc, but I have the car for groceries, and anything else that I need it for. It is an important VALUE to me.
Just like owning DVC, it may not be the BEST BUY, but it is truly A great value to my family. I hope you get what I mean?:p
 
You might also consider joining the DC. If you buy an annual pass, the discount will pay the membership fee. If you do rent a car using National, there are some good discount coupons available. I have a weekly rental reservation in mid-July for a full-size car at less than $133 including all taxes. We like the convenience of having a car rather than using Tiffany or Mears. However, for 4 or 5 people, Tiffany is definitely a better choice than Mears if you do decide to avoid the cost of car rental.

We like to take advantage of the refrigerator in the room for breakfast fixings and leftovers. Many of the sitdown restaurants give you too much food for a single meal, but we really enjoy eating out. If we have a major mean at lunchtime, we usually have leftovers for another meal, either the same or next day depending on our park visits. Having a car is an added help in getting back to the room soon enough after eating out that you feel safe putting the leftovers in the fridge to enjoy later. Another big advantage of BWV: some nice restaurants are nearby (at Y&BC, Swan, and Dolphin as well as along the BW).

Ralph
 
Were not DVC members yet but want to join within the next year. As we only go every other year we figure 150 points a year will see us thru. If we rent out 50 points a year to cover our dues that leaves us plenty for two weeks plus some everyother year. We wouldn't have to rent out the points to cover the dues but we figure 200 is plenty for us (every two years) so why not put the rest to work for us. We realize this is an investment in our future holidays.
 
We used to fly down, but got sick of the ever increasing fares and delayed planes. We did not rent a car when we flew, never left property.
No we drive down. So we have a car, which is more convenient. We bring all of our pop for however long we will be gone. We eat all of our breakfast in the room and vary between sit down lunches and counter service. We usually do not eat dinner out, but we made an exception this past trip (artisit point). We are not big eaters, we only eat one large meal a day. The rest is snacks. I also bring these from home.
We buy AP's and try to fit 3 trips into each one.:pinkbounc
 
We always rent a car, but then we don't spend all our time on property so it works easier for us.

We also change our eating habits a little during the trip.
We eat one "meal" out each day. Usually this meal is around 3 or 3:30, we try to get Priority seating ressies for the last lunch sitting. We have a good breakfast in the room and maybe snack in the park late morning if needed. Then snack again mid-evening if needed.
So, the meal around 3 o'clock is our "dinner" almost it is when we go to The Brown Derby or Alfredo's or wherever and enjoy the food at lunch prices. The majority of the rest of the food comes into the park with us or from snack carts.

We usually buy Park Hoppers passes of some sort.
We like these cause they don't expire and if we decide to not go to the parks one day we haven't lost anything.
We are currently planning a trip for next spring and will be using 4 days from Hoppers we bought a year or so ago. We usually buy the most days available (which has been 7) and use 4 or 5 of the days. But passes seem to go up almost every year. I don't know if our silly method is actually saving us money but we like it just the same.

On our last trip we went with extended family and we all got UM passes (with DVC discount?) they worked out great on that trip. For this trip it was important to see everything and we were going to spend all the time in the parks and DisneyQuest.

The last few trips I remembered to pack all the great Disney shirts, sweatshirts, hats and mouse ears I bought on previous trips. I discovered already having a WDW shirt on or whatever eased my need to buy a new ones each time.

I hope all of our input helps a little.
Oh yeah and take your own water into the parks each day. We bought a water bottle strap at the parks years ago and now just pack it each trip to carry our water



:bounce:
 















New Posts





DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top