Whole Foods is in the next town over, but I still find a way to get there every few weeks
DS2 is hooked on the gelato he gets for being good while Mommy shops!
I agree, it is expensive for many things, but if you are comparing apples to apples, usually I find it on par with Publix organic foods, with a wider selection. For example, I buy organic milk, which is around $3.50 a half gallon at Publix. At Whole Foods, I can buy a gallon for a little over $4
I am really trying to get my family on the healthy path. I'm not a fan of processed foods in general. The recent stories of scary ingredients in imported foods also concerns me.
I don't forsee being able to shop exclusively at Whole Foods due to product availability, but I love having them as an option.

I agree, it is expensive for many things, but if you are comparing apples to apples, usually I find it on par with Publix organic foods, with a wider selection. For example, I buy organic milk, which is around $3.50 a half gallon at Publix. At Whole Foods, I can buy a gallon for a little over $4
I am really trying to get my family on the healthy path. I'm not a fan of processed foods in general. The recent stories of scary ingredients in imported foods also concerns me.
I don't forsee being able to shop exclusively at Whole Foods due to product availability, but I love having them as an option.