I think it depends on what region you're in....partly

here in the (expensive) northeast, I budget 150.00 per week for 4,includes all paper,pet food,cleaning,etc.
I have 2 teen boys with HUGE appetites,and I try to buy high quality foods that fill them,and taste good. for us that means I cook and bake a LOT to keep under budget. By high quality,I mean ingredients that are 'whole' -whole wheat bread, real o.j.- dozens of eggs- gallons of milk,etc etc.
Shopping Aldi weekly helps keep me on track no one beats the prices and simplicity- ( you can't over buy when the choices are limited

)
I rarely go elsewhere, I did stop at Target last week to save some time, it cost about twice as much as Aldi.

WHen I say HUGE appetites,I'm not kidding, I can't keep my younger ds filled, it's never ending! ( When I buy a bag of clementines 3 lbs. are 2.99 @ Aldi,they last less than one night. Literally gone by next morning.)

I try to buy fruit and veggies on sale,b/c it's expensive!

I don't buy a lot of cleaning supplies, use 2 or 3 simple cleaners for everything-
I buy paper towels maybe once a month,and use dishtowels and cloth napkins most of the time.
That saves quite a bit.