What’s your grocery bill nowadays?

Yes, grocery stores throw so much food out. Hy-Vee throws out a ton of food on a daily basis. They won't even give things like the leftover donuts to the employees and rather throw them out every night.
I can confirm this. I worked at a grocery store in the past and you would not believe how much food we tossed out. Entire cartons of eggs, bakery goods, and any items that didn't sell during the weekly sale. I still remember my manager taking an entire brand new, unopened pallet of cereal and tossing it into the dumpster out back. We would be fired on the spot if we took any of these perfectly good items that were destined for the trash by the way.
 
I could go for the Sun rising in the West ... glad I am not alone in this!
I'm so curious why you want the sun to rise in the West? I'd be ok with it. The way my house faces I'd save some money on Electricity. My pool wouldn't get the afternoon sun so maybe it wouldn't be 95 degrees in July, but then again we'd probably be swimming a month later in the Spring than normal.
 
I'm so curious why you want the sun to rise in the West? I'd be ok with it. The way my house faces I'd save some money on Electricity. My pool wouldn't get the afternoon sun so maybe it wouldn't be 95 degrees in July, but then again we'd probably be swimming a month later in the Spring than normal.
Funny you would say that - its exactly why I would want it to rise in the West - set in the East because of the way my house is oriented currently - especially in the summer!
 
We do a lot of targeted shopping. Go out one day and hit 2 or 3 stores in a loop.

We just got back from Lidl, spent $20. Got two qts. strawberries, 5 pts blackberries. 3 doz large eggs, 3 lbs butter. Lidl is less than a mile away. If it was 10 miles, I wouldn't have gone.
I'm quoting myself. Today, about 5 weeks later........the eggs are close to $3, the butter is $3.70. That alone would take up the same $20. Nothing left for the strawberries or blackberries.

I don't buy butter every week, in fact the butter from 5 weeks ago was probably it, but back then it was about $1. 65. In 5 weeks it more than doubled. These are house brand prices, not name brands.
 

I'm quoting myself. Today, about 5 weeks later........the eggs are close to $3, the butter is $3.70. That alone would take up the same $20. Nothing left for the strawberries or blackberries.

I don't buy butter every week, in fact the butter from 5 weeks ago was probably it, but back then it was about $1. 65. In 5 weeks it more than doubled. These are house brand prices, not name brands.
Canadian here. Paid $3.00 for a dozen eggs on sale yesterday. The store brand butter was $5.29 ( not on sale). Brutal.
 
I spend $200 to $225 per week for three adults. I take advantage of sales but will buy what I want. I would rather scrimp in other areas than food.
 
Family of 4 including 2 teen boys - around $1200-$1400. And we try to keep it low!
We also rarely eat out so that’s food for 3 meals a day all month.

ETA paid $5.97 for 30 eggs today
 
Last edited:
/
I just hold my nose and pay what I have to and try not to think about it too much. I have pretty much quit eating meat just to help a little.
 
Good butter is one of my few regular splurges. I get a 2 lb box of Kerrygold from Costco. 6 months ago that box was $9, now it's $15. Eggs are still fairly cheap here; dozen store-brand large used to be $1.60, now they are $2.35. (Buying larger quantities would be cheaper per egg, but we don't use very many, so they would go bad.)

We had shifted over to buying most non-perishable things at warehouse clubs some years ago, and that's still the cheapest option for us, though it certainly costs a lot more than it did a year ago. We can still afford meat, but there is a lot more pork being consumed here than anything else, because it's now the most affordable meat. (The other day I realized that I'd had it for all 3 meals; a bit of bacon at breakfast, a ham sandwich for lunch, and pasta with sausage for dinner.)

Once we get past the heat of full summer, I'm going to be fishing more again.
 
Last edited:
There are 2 adults in our household. I spend about $80/week on groceries. I am a bargain shopper and definitely stock up when there is a good deal. Here in KY, it still a fairly low COL area, so the prices at Kroger aren't nearly as high as some of the prices you all have quoted in this thread. I would definitely give up cereal if it was $10/box here. I usually get cereal for about $1.50/box when I combine coupons with a sale. Eggs are about $2.50/doz, which is way up in the last few months. Milk is about $2/gallon for store brand.
 
I spend $200 to $225 per week for three adults. I take advantage of sales but will buy what I want. I would rather scrimp in other areas than food.

Thats about what I pay for 2 of us. But I usually get a few steaks every week. My DH will eat some chicken & pork, depending how I make them. He is definitely a beef eater. And at this point, I’ll pay what I need to to make him happy. I do most of my shopping at Wegmans. I do go to another local chain, Tops because they have decent sales. We hardly ever get take out anymore & maybe only eat out twice a month. So spending a little more for meals at home seems a fair trade.
 
Last edited:
We are in Germany and basically 4 adults. We spend about 100-150 euros a week. depending if it's a week we buy our beverages. My husband's hobby is sale shopping so he does most of the staples and gets stuff on sale. I am more the compulsive grocery shopper and that's where it can get expensive.. No food items or personal stuff I am guessing on average 20 a week from TP, soap, shampoo and laundry cleaning stuff.

I used to live the states and can definately say, stuff can be expensive but also affordable and cheap. A lot has to do with choices. I mean if you are buying snack size or lunch size packages. or tons of pre-made, overpackaged stuff or junk food you are spending a fortune. One good example is recently back at home I for the first time noticed all the individual fruit cups, pudding and apple sauce packaging.. costs a fortune compared to buying a jar of apple sauce.. Here one is paying for convience not for the food. Use re-usable small tupperware things and one can save tons.
 
Canadian here. Paid $3.00 for a dozen eggs on sale yesterday. The store brand butter was $5.29 ( not on sale). Brutal.
:cheer2:Yay! Compliments butter is in the flyer this week at IGA (a Sobey's affiliate) for $4.69/lb. Let's stock up! :teeth:

I eagerly await this time of year to hit the farmer's market for first-crop new potatoes and carrots. Last weekend they were each $6/lb. Okanagan cherries have also just arrived - $8/lb. Each bite was perfect heavenly deliciousness and worth it to splurge, but man, it's pricy. Trying times for vegetarians/vegans when steak is less expensive than potatoes.
 
I used to live the states and can definately say, stuff can be expensive but also affordable and cheap. A lot has to do with choices. I mean if you are buying snack size or lunch size packages. or tons of pre-made, overpackaged stuff or junk food you are spending a fortune. One good example is recently back at home I for the first time noticed all the individual fruit cups, pudding and apple sauce packaging.. costs a fortune compared to buying a jar of apple sauce.. Here one is paying for convience not for the food. Use re-usable small tupperware things and one can save tons.

i agree with you to some extent. yes, buying larger containers of applesauce and such to send in reusable containers is much less expensive but as far as chips and some types of cookies and other snack foods we have traditionally used i find it LESS expensive to buy the individual smaller packages. an example from just this week-

fritos chili cheese corn chips are selling here (on sale) at best for $3.98 (most places closer to $5). for a 9.25 oz bags so it would cost me 43 cents per ounce. if i opt instead for the box of 64 2 oz bags a national office supply store sells for $47.49 i end up paying 37 cents per ounce so i'm saving about 15% (not including the 64 snack bags that would be one and done tossed). an obscene amount of chips? yes! but the bags are dated out a year and just like the other chips i buy in this manner (lays potato, hawaiian, and doritos's nacho cheese) i know over the course of year they will be consumed and there will be an even greater savings b/c i won't end up tossing out larger partially used bags b/c they've gone stale (a side benefit is it helps with portion control). not a necessity for sure but for us it's historically something that's sent to school, work and activities w/ a packed lunch.
 
I shopped yesterday and my bill was significantly higher than usual 😬, even though I bought roughly the same things I always buy. Looking at prices on shelves, it seemed to me that many things have gone up a dollar or two recently, and that adds up with a cartful. The thing that irritated me the most were dishwasher tablets. I used to pay around $12 for a large container at the supermarket, now they’re up to almost $15. (Unfortunately I forgot them when I was at WalMart last week, so had to get them at the grocery store.) With so many things out of stock and getting pricier, I started getting a few things I normally get at either WalMart or the grocery store on AmazonSmile. That way I can shop around a bit price-wise, and most of the time, find what I’m looking for, although I ordered some pretty common dog cookies that I couldn’t find, and that order was cancelled and refunded. I went to order them from a different seller and they were out, too. DH said he saw some at Tractor Supply so we‘re going to pick up a couple of boxes. That’s nuts. We’ve been eating out less and going where we have gift cards. I fear for what’s going to happen to restaurants just when they’re getting their footing back post-pandemic. 😕
 
It is just me. My normal grocery shop is around $50 for a week. About once every 4-6 weeks I spend a little more, closer to $75-80, to restock up on things that last a bit longer.
 

PixFuture Display Ad Tag












Receive up to $1,000 in Onboard Credit and a Gift Basket!
That’s right — when you book your Disney Cruise with Dreams Unlimited Travel, you’ll receive incredible shipboard credits to spend during your vacation!
CLICK HERE














DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest DIS Tiktok DIS Twitter

Back
Top