InLove4WDW,
Here is my list. We were a family of five staying in a villa for a week (so we had a full kitchen). From this list we had three dinners, five lunches, and every breakfast, plus snacks. The price was just under $130, which is about what I would pay at home for the same list.
6 bananas 1 small bottle maple syrup
6 apples(mac or cortland) 4 baking potatoes 1 jar Skippy creamy peanut butter(28 oz)
3 oranges 1 jar grape jelly(18 oz)
1 small jar Prego sp. sauce traditional
1 lb. white american cheese 1 small bottle parmesan cheese
1 lb. baked ham(smoked or honey) 1 small ketchup
1 small mustard
2 pkgs Delmonte fruit cups
2 loaves giant white bread
1 small pkg. sub rolls 1 box Cinnamon Toast Crunch
1 Thomas New York Style bagels(plain) 1 bag Ruffles Original potato chips
1 Thomas waffles(plain) 1 16 oz. box ziti
2 jars Gerber graduates meat sticks
1 box Quaker chewy granola bars-
1 small pkg. chicken breast on bone
1 box peanut butter crackers-individual packets
1 1/2 gallons skim milk
1 1/2 gallons whole milk
1 dozen eggs 1 bottle Blackstone chardonnay
1 6-pack Budweiser cans
1 tub margarine
1 pkg pillsbury ready to bake cookies
1 lb. oscar meyer bacon
1/2 gallon orange juice (no pulp)
1 small pkg. mozz. string cheese
1 box Aunt Jemima mini pancakes
1 box breakfast sausages
1 small box popsicles
1 small bag frozen meatballs
1 small bag frozen carrots
1 gallon spring water
6 water bottles(16 oz. each)
2 bottles Juicy Juice--apple, punch
Hi-C juice boxes--20
1 2-liter coke classic
1 2-liter sprite
The chicken was a little more expensive than I would have paid at home (about $6.00 for the package), and the wine was about $11.00, so those were the most expensive things on the list. I did check out their website first and kind of got an idea of prices beforehand. Hope this helps!
