Those families who spend $400 or less on groceries

mefordis

If you can dream it, you can do it.
Joined
Jun 23, 2006
Messages
8,472
This is for those families who spend $400 or less (or even $500!) a MONTH on groceries (including toilet paper, paper towels, dish soap).

Would you mind posting what a typical week's menus are? I have a family of four and we spend way more than that. I am looking to cut our budget down to about $800 a month.

Thank you in advance for your help!
 
This is for those families who spend $400 or less (or even $500!) a week on groceries (including toilet paper, paper towels, dish soap).

Would you mind posting what a typical week's menus are? I have a family of four and we spend way more than that. I am looking to cut our budget down to about $800 a month.

Thank you in advance for your help!

What on earth are you buying for all that money! :scared:

I'm from NJ and a family of 4 that includes two teen boys and spend about $200/wk, and I'm not a coupon clipper or very conservative in my shopping (no real budget), though I do look for sales.

In a typical week, we eat chicken probably twice (boneless or whole, or parts, whatever is on sale that week), something with ground meat (tacos or burgers usually, but maybe meatballs in cooler weather), usually something pork (pork chops, pulled pork, ribs), raviolis or some other pasta. If there is steak or shrimp on sale, I'll get that too. Once a week we compile the leftovers from all nights and have leftover night, and we will usually eat out or get takeout once a week.

I spend around $120-150 in the grocery store each week, then a Samsclub run about every 9-10 days that runs around $80-120. We also have a 90lb dog that eats a lot, and we get that at Sams club within that budget.

I'd suggest doing some menu planning in advance so you have direction when shopping. Sometimes it's so easy to just wander around and dump stuff in the cart without a plan.
 
Wow...we are a family of 6 and I spend about $200 a week on groceries. I go every 2 weeks (when DH gets paid) and I make a menu before I go. I plan out meals for everyday (some days it may be to pick up 2 $5 pizza's from Ceasers) but most meals we eat in. We rarely go to a sit down place...just too expensive.
I typically have on our 2 weeks menu:
Tacos or taco salads
Baked Chicken
Spaghetti
Lasagne
Chicken Enchiladas
Burgers
Bacon/Eggs/Biscuts
Vegetable Beef Soup
Chili and Baked Potatos
Grilled Chicken
Beef Stroganoff
Crockpot chicken
Chicken and Rice casserole
I watch for roast and steaks to go on sale and buy them when they are at a good price and put them in the freezer.
I just add veggies, fruit or a salad and bread and we have a nice meal:goodvibes
and every Wednesday is whatever or leftover night. Everyone fixes their own dinner and whatever they want from sandwiches to leftovers to cereal or frozen entrees.
I shop at Walmart to get the best prices and buy A LOT of their great value brand products. My kids prefer some of Walmart's brand to name brand. They especially love the peanut butter covered cookies and are only $1.34 a pack! I havent gotten anything that is bad, although we do buy brand name cereal and pop tarts. I also make a stop at Sams and buy their huge bag of frozen chicken breasts (about $23) and this will last us a month at least. I try and buy chips there too as they are bigger bags and last longer.
I get all my personal products at CVS for just pennies a product (or free) with their extra bucks. I have quite a stash of shampoo, conditioner, body wash, toothpaste, toothbrushes, razors, feminie products, etc.
I buy off brand paper towels and toilet paper and clothes detergent and dont buy cleaning products every trip. They tend to last for a bit.
 
This is for those families who spend $400 or less (or even $500!) a week on groceries (including toilet paper, paper towels, dish soap).

Would you mind posting what a typical week's menus are? I have a family of four and we spend way more than that. I am looking to cut our budget down to about $800 a month.

Thank you in advance for your help!

$400 a week? :scared: that would be what we spend in a MONTH for our family of 4 (two adults and two children: 9 and 11).

Our monthly budget is $300 for groceries so figure $400 in reality. That's for everything, not just food.

We don't eat out much at all and try and have family dinners as much as possible. Usually we squeeze in 5 out of 7 days having a sit down meal. Everything from chicken to lasagne to steak and fish.
 

I think you need to find a cheaper grocery store!

I could shop at one of the smaller grocery stores right in our town, but I drive 15 min to the next town to shop at a bigger/less expensive store (Woodmans for us).

I know for a fact I save at least 25% on groceries by going to a less expensive store.

One recent example...biggest box of Lucky Charms $5.99 at Sentry. Only $3.09 at Woodmans! And that's just the difference in one item. Imagine I shopped at the smaller store for a whole week's worth of groceries!

Make a menu for the week, use the menu to make your list, check your cupboards while making the list, and stick to the list at the grocery store. You will notice a big difference in your total.
 
We are a family of 4 and I budget $350/month for groceries. That is 3 meals a day, plus snacks, for all of us.

We shop Costco for meats - chicken, fish, stew meat, and now, since we are out of buffalo, we get our ground meat there.

We get most of our veggies and fruits there, as well. Also bread and snacks.

Dinners include:

lemon tilapia, wilted spinach, baked potato
bbq chicken, grilled summer squash and onion, brown rice
tacos
veggie noodles (pretty much spaghetti noodles with lots of stir fried veggies, tossed in some kind of sauce - teriyaki, ginger, etc). I make a version with sliced chx in it for the males.
salsa chicken and black beans
hamburger, rice, stewed tomatoes...with dilled peas on the side
salads
BLT's, pasta salad, beans
fish tacos (chili lime white fish baked and then chopped up, throw in warmed shell with some cheese, cabbage, scallions, and some kind of sauce.)
home made pizza with salad
quesadillas and salad
burgers, grilled veggies, pasta salad
chili, crackers
I make LOTS of soup in the crockpot. Great to stretch meat, veggies, etc. I usually make a chicken veggie and rice soup. We have it for a few meals, then I turn it into chicken pot pie.

Beef stew. We eat it for a few meals, then I turn it into hash. Have that for dinner one night topped with poached eggs.

We also shop the farmer's market in the summer.

I buy the huge bags of greens at Costco - spinach, kale, etc. They last us a long time...wilted, in salads, in soups, etc. And each is less than $4. We spend $150 e/o week at Costco/grocery store. And then I reserve $50 over the month for fresh fruit, farmer's market, etc.

Breakfasts are usually an egg and a piece of peanut butter toast and a glass of milk.

Lunches - sandwiches, banana, etc.

Honestly, you are spending WAY too much money.

Don't buy convenience foods - lunchables, packaged deli meat, chips, etc. We usually make our own trail mix (Have bought the huge bag from Costco the last 2 times), and we get Cheezits...those are our downfall.

Make rollover meals.
 
We are a family of 5. Me, DH, teen son, toddler daughter, and my father. We typically spend around $500-$600 a month in groceries for all of us. Three meals a day plus snacks. I stay home with the kids, DS attends virtual school from home and DH takes leftovers or a sandwich for his lunches at work.
Here is my menu for this pay period:

NY strip steak w/ baked potato, sauteed mushrooms, grilled marinated mushrooms, grilled leeks
spaghettini w/ pancetta and peas - recipe from The Chew.
Andouille stuffed tomatoes
tacos w/ tomato rice
Italian sausage melts, sides are a mystery still
goulash
pork roast w/ potatoes, carrots, onions and probably dinner rolls if I feel like making them
grilled pork chops w/ yellow rice and peas
sausage, potatoes, and onions - not healthy but yummy!
chicken and broccoli pasta bake
rolled Italian meatloaf w/ mashed potatoe and broccoli
chicken parm burgers - again sides are a mystery still
chili mac
steak and potato flatbreads w/ salad

Breakfasts are anything from grits, oatmeal, eggs and hashbrowns, breakfast meats (sausage or bacon), occasional cereal, I make breakfast burritos, pancakes, waffles. Lunches are sandwiches, pizzas (homemade) or leftovers.
 
I've been successful in doing this for the past year and a half.

It started when I realized that we were spending 500-600 a month on restaurants. Our twins were 4 years old (now they are 5) and so easy to take out to eat, and who wants to cook after a long workday? So, I started writing an Out to Eat allowance on our white board in the kitchen. We started with $200

Every time we went out to eat, we subtraced that much from the allowance on the white board. When we were at zero, we were eating in for the rest of the month. Anything leftover went into a vacation fund, so we weren't tempted to spend it all, just because.

It worked great. We're down to an allowance of $125 now.

What does that have to do with groceries? Well, the whiteboard experiment worked so well for out to eat, we decided to do it for groceries.

We put write 400 on the white board. When we buy groceries, we subtract that amount from the 400. When we're down to zero, we're eating from the pantry. We both work full time, and so it takes planning and creativity. Here is this weeks menu:

Sat: Grilled flatbread, grilled shrimp, corn on the cob and oven baked Kale chips. (Flatbread dough is made in breadmaker, shrimp is wild caught Gulf shrimp, so more expensive, but more ecologically responsible). We also had homemade strawberry sherbet for dessert.

Sun: Oven baked bone-in split chicken breasts, salad, mashed potatoes. Nothing for dessert (can't feed these kids dessert every meal because they start to eat less for dinner to save room)

Mon: Rachael Ray's Turkey Noodle casserole (make ahead, bake when home from work, calls for gruyere cheese, subbing cheddar to save $), steamed broccoli with a squeeze of lemon juice for flavor. Homemade vanilla ice cream for dessert (can you tell I got an ice cream maker for mother's day?)

Tues: Grilled pork chops, sauteed asparagus, rice, fruit for dessert.

Wed: Homemade Mac-n-cheese, pack up and take on a picnic. Washington cherries are in season, so that will be dessert.

Thurs: Breakfast for dinner. At least one day a week, we have a selection from the following: eggs, toast, bagels, pancakes, homefries. It's usually on a day when I haven't done the prep necessary for a "good" meal and we're out of ideas.

Fri: We always make homemade pizza on Fun Friday. By this time, we're tired from the workweek, out of ideas and the kids are exhausted from school all week.

I make a lot of things from scratch. We also pack lunches for preschool, they can buy one lunch from the cafeteria one day a week. For lunches I'll often make a batch of pudding for their treat instead of buying the pre-made kind. I buy big bags of chips and divide them into baggies myself. Mitigating factors that make this budget difficult is that I buy only hormone and antibiotic free meat. I buy only wild caught fish from this continent. (altho sometimes if the deal is really good on shrimp, I will get the cheaper stuff). When I see my organic ground beef on sale, I'll buy 10 lbs at a time and process some of it (mix it up into meatloaf mix, hamburger mix, etc) and then leave some of it in it's nice little vacuum sealed 1 lb containers they usually come in. My other meat I prefer fresh for the best flavor. Unless it's an amazing deal on chicken breasts, then I'll buy and vacuum seal.

Breakfast is always oatmeal for my son, and cold cereal for my daughter. Even when offered waffles and bagels, that is what they prefer.

As you can see, a family of 4 can eat very well, with fresh, healthy food. Sometimes I flub the menu and throw together some pasta or peiroghi or whaever I have that is easy. I'm not perfect, and I don't have boundless energy. Generally I'll plan 5 meals a week, and the other 2 are wildcards like breakfast or pasta. The days will sometimes change, like tonight I'm supposed to be having turkey noodle casserole, but I didn't do the prep work, and I don't have the mushrooms, so I'm swapping in the pork chops with the intention of doing the turkey noodle prep work tonight.
 
I know what a rock bottom price is and stock up on everything. I shop in bulk and cook in bulk so there's always something available from the freezer.

DH and DS always carry their lunches to work, a poultry or tuna sandwich with yogurt, fruit, and cookies. Dinners include beans, eggs, chicken, turkey, salmon, chili, tacos, ham, soup, pasta, fresh or frozen vegetables and fruit. I stock up on sale items at rock-bottom prices. I have a large pantry and two large freezers which I fill with home-frozen produce and home-made casseroles. The produce is from a community-supported agriculture share.

I will cook multiple pounds of of lean ground beef and make multiple mini meat loaves, chili, batches of taco filling, lasagna, and leave some for spaghetti meat sauce. I will make a big batch of corn muffins and freeze them. I will make three dozen baked potatoes and stuff and freeze them for twice-baked potatoes. We don't have leftovers. We have lots of planned-overs.

My favorite store is having a canned goods sale right now, something they do several times a year. I just bought some more beans yesterday. I keep enough ingredients on hand that I can shop from my stock for a meal and don't have to run out to a store in order to fix dinner. DS brings home milk and bananas.

I have diabetes. We do not buy sodas other than the occasional diet root beer, and very little fruit juice. DH loves his cheese crackers but otherwise there's not much junk food. Beverages and prepared foods are two categories to watch out for.
 
We are a family of two, so you will need to doubly the amount, but on average our costs for a week of groceries runs between $40-$60. We don't have set menus, instead we buy what's on the clearance rack and utilize coupons and rewards programs. We end up with lots of great stuff, especially when we use a store called Fresh and Easy. At their stores, if say something is normally $5.99 each or 2 for $10, they would give you $0.99 off each one. Now let's say that item is now marked down to $1.50 each, they still give you $0.99 off each one, making them $0.51 each when you buy two of them. We get a fair amount of meat this way and freeze it. I know not everyone has these stores, they are mostly out here in California, but the idea is the same elsewhere, look for what is on clearance and build your meals around that.
 
I have a feeling the OP meant a month, not a week. If it is in fact a week then they either have a very large family or they eat way too much food.

Nevermind, just noticed that they want to cut back to $800 month. Wow.
 
Family of three, but LO is still nursing so she doesn't count. I try to spend $500 a month just for food (household items are it's own line item in the budget). Part of that is we eat organic, and part of that is DH has a highl physical job and eats enough for two all on his own. And part of that is we are in a higher COL area.

I do save on household items though. We don't use paper towels much (just have one roll on had for emergencies, otherwise we use wash cloths) and I use vinager and baking soda for cleaning most things. What we do buy, I get in bulk at Cosco (only with their mailer coupons when possible).
 
I spend about $100/week. We used to spend close to $200/week but we quit buying meat, chicken, boxed processed stuff, etc and stick with frozen fish, bean and veggie meals. Much healthier and easier since we buy seasonal and I cook from scratch.
 
This is for those families who spend $400 or less (or even $500!) a week on groceries (including toilet paper, paper towels, dish soap).

Would you mind posting what a typical week's menus are? I have a family of four and we spend way more than that. I am looking to cut our budget down to about $800 a month.

Thank you in advance for your help!

What is a typical week's menu for you? Post one of your shopping lists, or if you have a recent receipt handy, list what you purchased. As you can see, many folks can't imagine spending that much money on groceries. My family of three spends on the high end of the spectrum for sure because I buy all organic, high end stuff, which is our choice. I still try to manage the costs as much as possible though. For example, organic b/s chicken breasts are about $9.99 lb, if I buy a case I get a 10% discount on that. Same for whole organic chickens, they run about $14 each. Talk to your butcher about buying high end meats in bulk and see if they will give you a discount for doing so. Even buying higher end staples I'm willing to bet it's the convenience snack type foods that are killing your budget and will be a good starting place to cut back or find alternatives. Buying in bulk when things are on sale is a good place to start. Shop around and figure out which store has the best price or best sales on the items you buy. Challenge yourself to eat out of your pantry/freezer more often.

I have a good friend who is going through a divorce and she had to make a list of her monthly expenses for the lawyers. When she listed her grocery bills totaled approximately $2000 a month for three people they told her she better have the receipts to back that up because no judge was ever going to believe that! LOL She did. There's nothing wrong with buying Kobe beef burgers, all organic foods, imported cheeses etc, we all make the choices that work for us, but people will be able to help you figure out how to lower your bill easier if you tell them what you are buying and cooking first.
 
We (a family of 4 -- kids 12 & 9) spend probably $100 or so a week on groceries.

If we were spending more than $400 a week on groceries, I have to figure my wife had a couple of secret familes she was also feeding on that money.

Even @ $400 a week -- that equals $57 a day in food. That's a crazy amount to be spending each day.
 
We spend about $125 a week in groceries and about $75 a week in eating out. We have a family of 5 but the baby is breastfed so he is not really included in the food budget.

Some of our meals that are in frequent rotation:

Spaghetti
Tacos
Hamburgers
Baked/grilled chicken
Slow cooker chicken
Fajitas
Breakfast for dinner
Soups: potato, vegetable, chili, tomato + bread/rolls
Homemade pizza
Casseroles
Grilled chicken salad
Pasta + chicken
Sub sandwiches
 
This is for those families who spend $400 or less (or even $500!) a week on groceries (including toilet paper, paper towels, dish soap).

Would you mind posting what a typical week's menus are? I have a family of four and we spend way more than that. I am looking to cut our budget down to about $800 a month.

Thank you in advance for your help!

I think the OP meant a month. The OP probably spends over $200/wk.

I know I spend a lot too! We eat organic and I have a gluten allergy. We don't buy a lot of snacks but we do buy a lot of produce and eat meat 5 out of 7 days. We don't go out to eat often.
 
I think the OP meant a month. The OP probably spends over $200/wk.

I know I spend a lot too! We eat organic and I have a gluten allergy. We don't buy a lot of snacks but we do buy a lot of produce and eat meat 5 out of 7 days. We don't go out to eat often.

Yes! Thank you! I meant a week. We spend $800 a month and I shop at our local King and sometimes Trader Joe's and Whole Foods.


We eat Organic and I try not to buy too many processed foods. We eat meat 5/7 days as well! And don't eat out often either! I am not including any take out in the $800. We will order Indian or sushi once a month, from a separate budget category

Thank you!
 
OP....it would be helpful to know how many in your family and the ages...I know feeding teenage boys costs way more than toddlers!! And do you have the time and ambition to cook from scratch or shop multiple stores for sale items? I think that has alot to do with how much people spend on their grocery budget.

Also does your family eat leftovers? We are friends with a family that flat out refuses to eat any leftover food unless its pizza!! Their food bill is thru the roof and the food waste is incredible.
 















Receive up to $1,000 in Onboard Credit and a Gift Basket!
That’s right — when you book your Disney Cruise with Dreams Unlimited Travel, you’ll receive incredible shipboard credits to spend during your vacation!
CLICK HERE







New Posts







DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest DIS Tiktok DIS Twitter

Back
Top