comicguy
DIS Veteran
- Joined
- Mar 27, 2006
- Messages
- 1,788
Well I have certainly started buying the binders, folders, and pencils for my classroom. I like having all of the supplies for the first day of school and not have to worry about the parents shelling out decent money because they can only get to the grocery store or the pharmacy to buy supplies.
Walmart has:
single subject notebooks for .05 each (bought 15 of each color for the different subjects that I teach)
Scissors .60 each
Gluesticks and paste for .25 each
papermate pen .50 for a pack of 8 or 10 (can't remeber, which)
I have almost all of the supplies for the students for next year and I spent about 35.00, still need composition notebooks(waiting for a sale on those soon and that should do it).
Walmart has:
single subject notebooks for .05 each (bought 15 of each color for the different subjects that I teach)
Scissors .60 each
Gluesticks and paste for .25 each
papermate pen .50 for a pack of 8 or 10 (can't remeber, which)
I have almost all of the supplies for the students for next year and I spent about 35.00, still need composition notebooks(waiting for a sale on those soon and that should do it).