Need some help purchasing passes for Great Adventure. We live close to Great Adventure, but haven't gone there too much. We preferred Sesame Place, but sad to say my babies are too grown up now for Elmo and friends

. Great Adventure is sooo not Disney!

It does have 2 things going for it - we can be there in 30 minutes by car and the price of a season pass is less than 10% the price of a Disney World premium annual pass
Currently, Six Flags Great Adventure in NJ if you purchase 4 of the regular pass now for $68 each each pass is upgraded to gold pass so the Water park (Hurricane Harbour) is included and free parking at all Six Flags parks?
$68x4=$272 plus 7% NJ tax
Is this correct?? Is this a good price?? Will there be a cheaper price if we wait? There is a further 5% discount if paying with Discover.
There is an $8.99 fee to purchase online. Is it better to purchase at the park?
If parking is $25 do you pay the parking then show the receipt and be reimbursed when you purchase the passes at the park? (I work 30 minutes down the road and I cannot believe parking at GA is $25!!)
There is also a membership. It is $6.35 a month for 12 months plus an $8.99 online fee (not available at the park). Assuming you are purchasing 4 memberships, it gives access to water park and parking. After 12 month obligation, it continues at the same monthly rate until you cancel. This costs a total of $8 per pass more per year. Worth it to lock in price, not have to go to pass processing next year, and not pay all upfront?? The site implies the monthly price will stay the same and the pass benefits will stay the same, but I do not see anything guaranteeing the monthly membership dues will not increase. Anyone have any thoughts which is the better way to go - the pass or the membership?
There is a special deal on a meal pass for $75. Every day you go to the park you get a lunch (before 3:30) and a dinner. From the menu list it looks like a lot of chicken strips, fries, nachos, pizza and an occassional salad or cheeseburger. No drink or dessert. It is $20 more to add eating at the water park. Worth it for the kids?
Thanks!