School Lunches

I also love the idea of letting them pick a few days for school lunches. Then it seems like a special treat.

The school lunches here are so poor quality that they would NOT be a treat. DD packed every day until Sophomore year of high school when she started having an hour for lunch and could go off campus. At that point we gave her $25 per week for lunches. She stretched it by coming home with a friend or two some (not cheaper for me) or all of them going to someone else's home (which balanced the cost.)

During the packing years, the thermos was the best idea if variety was the goal. She loved peanut butter so actually wanted it once or twice a week but with the thermos she could take leftovers or other hot foods.

Her favorites:
Baked potato soup
Refried beans and cheese with a baggie of tortilla chips for nachos
Mac and cheese
Pasta (ravioli, tortilini) with butter and parm
chicken nuggets with fries
Boneless barbecue wings with fries

Her daily lunch was an entree (either in the thermos or a sandwich), fresh fruit (orange slices, grapes, strawberries. blackberries. blueberries), carrot sticks, fun size chocolate, and a water bottle.

Any time I made blueberry muffins, she loved a brunch type lunch. Muffin, cheese cubes, fresh fruit, and water.
 
Re-reading all the posts, it strikes me how complicated school lunches are now. In my elementary school days, you either bought lunch, or brought a sandwich.
 
I moved to the New England a couple years ago from Florida, and I am still in shock over how much food costs up here. We are a family of 5 and my food costs nearly doubled from what I was spending in Florida. All three of my kids take packed lunches and in a moment of defeat from sending the same types of things every day for lunch, I looked up what it would cost to buy school lunches. It would cost us $48.00 a week to feed all three of my kids school lunches. I am just in shock. So I won't be doing that. Does anyone have any good ideas for economically priced lunches that deviate from the traditional soup/sandwich route?

My kids are ages 7 and 8. Breakfasts cost 90 cents and lunch costs $2 (up from the $1.90 last year and the $1.85 the year before). This is our family's "lunch system":
**Even tho our school has lunch accounts for each child (you send money in either by check or cash or you can do it electronically for a fee) and the child just gets their lunch and then punches in their PIN code at checkout, we choose to pay cash any time our kids buy lunch to help keep the money "real" as opposed to making it feel like play money. Each week I put $3 for each of my kids on top of the TV stand (1 breakfast, 1 lunch each week). Our cafeteria puts out a monthly calendar that lists what will be available each day of that month. We look at that calendar and then each kid picks out 1 day each week that they would like to buy. I highlight that day's meal with a highlighter (different color for each kid) so that we can keep track of when they wanted to buy instead of pack. When the highlighted day comes, I double check with that kid to see if they really do want to buy or if they would rather pack. If they want to buy, it is their responsibility to get the money off of the TV and put it into their book bag. It's also their responsibility to remember to tell their teacher what they are buying for lunch (I don't know if it's a big deal if they forget...all I know is that each morning the teacher will tell the kids in the room what the choices are and then ask kids who are buying option 1 to raise their hands, then option 2, then 3).

** We do alot of PB&J, PB&banana, and PB&honey sandwiches. My kids don't mind the monotony of the same thing day after day. I have also done banana burritos.....unpeel a banana, smear PB all over it, wrap it in a tortilla. You can also roll the PB covered banana in rice crispies cereal before wrapping it in the tortilla to add a crunch.

** To make PB&J more fun, I'll make PB&J sushi. I take a piece of break, smear PB on it and then a small amount of jelly or honey and then roll that one piece up (like a jelly roll). Then I put 2 tooth picks into the roll (at about 1/4 of the piece away from each end) and then cut the piece in half (between the 2 toothpicks). I usually will put 4 or 6 little sushi pieces into the lunch.

** Another fun way to change up PB&banana is to take a hot dog bun and smear PB all over the inside of it and then plop a banana into the bun. I've also smeared Nutella on the bun instead of the PB and then smooshed PB chips into the banana.

**Also, grilled PB and banana is good (tho, definitely not warm by the time my kids get to eat it)

** I will make our own Lunchables type thing for the kids sometimes. I use cupcake liners to separate the items. I put 8 Ritz crackers in (4 into 2 different liners), then 4 pieces of sliced ham or turkey, and then 4 pieces of cheese. The kids can then make their own little sandwiches or whatever. I've also done mini pizzas (I just make my own tiny pizza crusts OR you can use mini bagels!) and then put a tiny rubbermaid container with sauce into the box as well as a small snack sized baggie with shredded cheese.

** When I make pulled pork for dinner, I'll pack pulled pork sandwiches (my kids do not have access to a microwave at the elementary school....at the high school they will....and they do not like to carry thermos containers)

**I make mini pancakes and then include a small container of syrup (if you don't like to pack a small tupperware container of that, you can order hot cakes from McDonalds and then order extra syrup and save those little containers and pack them). I've also made PB&J with pancakes instead of bread...they LOVE that!

**Ham and cheese skewers are always a hit. I get a block of ColbyJack and cut it into cubes and then take a skewer and alternate pieces of cheese and bologna or rolled ham or rolled turkey on the skewer.

**Chicken salad or tuna salad in pita bread is good. I make my own pita bread and the kids love to have sandwiches with it.

** I always put a bit of fruit or veggie or other healthy item into their lunch. These include: apple slices (my kids don't care if they get discolored, but if yours do, just do a quick dip into lemon juice), grapes, raisins, pistachios (in the shell or out of the shell....doesn't matter with my kids), carrots/celery with ranch, oranges (clementines when in season), cucumbers, black olives, pineapple chunks, peaches, pears, fruit cocktail (I buy a huge #10 can of any of the fruit and then can it in pints the huge amount doesn't spoil...MUCH cheaper that way), hard boiled eggs, pickled red beet eggs and beets, cubed meat and cheese, etc.

**I also put a snack in the lunch: a piece of candy, a few chips, yogurt, jello, animal cookies, pretzels, cookies, brownie pieces, etc. I never put much of any of that in there.

I use what is probably considered a bento box. I got it from Easy Lunchboxes on Amazon. I got my first set of those 4 years ago and then another set of them last year. The newer ones aren't handling wear as well as the first set did. The plastic seems more brittle than the first set. Their customer service is really good, tho, and I'm going to contact them to replace them.

For more ideas, you can do a search for bento lunches or lunches on Pinterest. Sometimes, even just changing up how the every day PB&J looks is enough to make it taste better. :)
 
I have one in middle school and one in high school and lunch is $2.80. The middle schooler never buys anymore; he did once a week in elementary school. He even has some money left on his account that I told him he can use for chips or ice cream, etc but he says there's no time. But it's there in case he forgets lunch and needs to buy. The high schooler buys more this year than he has in recent past. Mainly it's on days he's very hungry and buys in addition to what he brings (which is a full lunch too). I attribute it to him playing sports and needs more calories. $2.80 is still not much for a full sized meal, even if it's not as healthy as what we pack.
 

I easily spend $16/week on my one child who attends school.

I just figured it out and I pay around $20/week for him. That is just the food he takes from home. He also spends about $5 on buying things at school. I tell him he can buy one to two things per week. They cater in food, so for example: On Tuesdays he can buy the Chick Fil A sandwich for $4, but he has to take the sides (drink, chips, cut up veggies, fruit cup, yogurt, oreos, whatever he happens to want that day.) A Chick Fil A sandwich, plus fries, plus a can of soda, plus a bag of cookies, cost $9. Not happening on a daily basis for sure!
 
We pack most days too. Peanut butter and jelly a lot for my boys. We do have 2 thermoses. My boys like leftover taco meat with soft shells or fritos and toppings on the side, chicken noodle soup or chili, spaghettios, or the occasional hotdog. Sometimes we just do snack foods like cheese and crackers, applesauce cups, raisins and peanuts, pretzels, apples with peanut butter....stuff like that.

My son anticipated having PB&J 180 days this school year. He is a picky eater and doesn't like many other sandwiches. But the first day of school they announced they had a new student who had a peanut allergy and the entire school was going peanut free. Since he had taken PB&J the first day, he had to go to the office and turn it in and was given a free pizza slice in exchange. Then all those who had brought them were told not to bring it again.

In many ways, this has been a good thing. It has forced him to venture out of his comfort zone and try new things. He will now eat meat and cheese sandwiches.
 
When you guys pack hot soups and pastas, etc.......how do you keep the hot and cold separate?

My son has just a lunchbox where I need to put in an ice pack so his yogurt and drinks can stay cold. But he doesn't want to carry two things, so the thermos would go right in there too. Will it stay hot? I haven't tried it yet, but just curious. Packing pastas, casseroles, and other hot things might be a really good idea for him.
 
When you guys pack hot soups and pastas, etc.......how do you keep the hot and cold separate?

My son has just a lunchbox where I need to put in an ice pack so his yogurt and drinks can stay cold. But he doesn't want to carry two things, so the thermos would go right in there too. Will it stay hot? I haven't tried it yet, but just curious. Packing pastas, casseroles, and other hot things might be a really good idea for him.

The thermos is insulated and keeps stuff pretty warm. But it isn't hot on the outside so it doesn't make the cold stuff warm.
 
When my daughter was in elementary school, she would either buy the bagel meal (bagel, cream cheese, yogurt, a piece of fruit and a bag of carrots) or she'd bring 'cereal lunch' from home...she'd put cereal in a tupperware container, add a piece of fruit and a yogurt and once she was at school she'd buy milk to have with the cereal. This year the school district has added a cereal option to the hot lunch choies, which is effectively the bagel meal with the cereal and milk subbed for the bagel and cream cheese.

She hated sandwiches, but she would eat pepperoni/salami slices, string cheese or sliced cheddar, some ritz crackers and grapes.

I found that when I let her prepare the lunch, she ate it. If I packed it, it got tossed.
 
Oh no that's so sad. Sounds the exact opposite of my son. He got in trouble his first day of kindergarten because he couldn't open his yogurt so he yelled louder and louder until someone came over to open it. At least he did know he wasn't supposed to leave his seat haha. I got a note in his folder the first day explaining the situation and it said "please encourage (child) to raise his hand and wait patiently for assistance. You may also consider practicing opening containers at home" oops.

I get off the easiest ever for school lunches this year. My sons school got some sort of grant and now every single child's breakfast and lunch is completely free regardless of income level. They also have 4 choices each day so there is always something my kid likes. I don't even look at the menu anymore. Before this though I did a mix of packing and buying lunches.
Wow! How awesome for the families to get free lunches and breakfast. Im still trying to get used to the whole breakfast in school thing. I mean, we never had that option and were just fine. We also didnt have an afternoon snack. I understand diabetes may make the snack needed but, breakfast baffles me. Lol.
 
I would compare what it cost you to pack fifteen healthy lunches a week and compare it to the quality and cost of the school lunches. Count in the cost of investing in three good lunch bags and ice pack and containers to pack in. Might not be as big a difference than you think. For packing, I would try to include a protein, a carb and at least 1 or two fruits or veggies. With three you can buy in bulk and save some money. Check to see if peanut butter is allowed or not. My 9 year old like meats and cheese with crackers, roll ups, or wraps. He likes left over spaghetti, and pasta salad. He always gets fruit and often veggies and dip. Sometimes a cheese stick or . A small sweet treat like a cookie most days too.
 
We moved from MA to FL 10 years ago and our food bill was literally cut in half, so I understand what you are saying. My kids tend to eat sandwiches, fruit, cheese stick/cubes and a treat for lunch every day...if they deviate at all, it's mac and cheese in the thermos.
 
Wow! How awesome for the families to get free lunches and breakfast. Im still trying to get used to the whole breakfast in school thing. I mean, we never had that option and were just fine. We also didnt have an afternoon snack. I understand diabetes may make the snack needed but, breakfast baffles me. Lol.
Breakfast was started because apparently many kids weren't getting food before school and kids do better if they had breakfast. I hated this in high school because the buses always had to get us there in time to have breakfast. I ate breakfast at home and then had to sit around at school for longer because people could have breakfast there, which meant I lost 30 min of time I could have slept.

I have heard of some schools where everyone gets free. May not be the case for the person that posted but often those were the schools in poorer areas I guess there was a caveat that if greater then X percent (which was high) of your area would qualify for free or reduced lunch instead of monitoring all the payments etc the school could just choose to provide lunch to everyone for free.

My school as a kid was pretty mixed income so the rule for our school was EVERYONE had to return the signed form back even if you knew you didn't qualify (apparently there were issues with kids that should have been free not bringing the form home because they didn't want everyone to know something like that...) Parents could either fill in the income or if they didn't want to give income info could just write "Do not qualify" and sign it.

A more wealthy neighborhood nearby was completely on the opposite end. They didn't even hand the forms out unless you specifically went to guidance to get one. There were very few kids in the district (most were either school choice kids from the next town over or on the fringes of the district) that would qualify. They still served breakfast but only had people there most of the time because if you liked the food eating breakfast at school meant you got to sleep in longer as I mentioned above.
 
Wow! How awesome for the families to get free lunches and breakfast. Im still trying to get used to the whole breakfast in school thing. I mean, we never had that option and were just fine. We also didnt have an afternoon snack. I understand diabetes may make the snack needed but, breakfast baffles me. Lol.

You probably had food in your home as a child and parents who were willing to give it to you.

Many children go to school hungry every day because parents can't (or more commonly won't) provide food for them at home. Hence the breakfast at school and the afternoon snack. In my kids' school, over 50% of the students are free-lunch eligible. Teachers do everything they can do insure that kids get as much healthy food as they can during the school day, because they don't get it at home; this includes a relatively heavy "snack" at the end of the day to try to tide them over until the next morning, when they can get a breakfast at school. I'm in the process of trying to start a weekend backpack program to send those kids home with food on the weekends because a lot of their parents don't provide them with food all weekend. Can you imagine going from Friday at 5 pm until Monday morning with nothing to eat? That's what a lot of these kids experience because they're either alone (mom or dad leaves them unsupervised), don't have a responsible adult to get them food, or don't have any food in the home to get themselves.
 
Our lunches are around $2/each. I would be happy to let them buy every day because it's easier. DD14 only packs if she can't stand the meal that day, and knows that there aren't going to be other leftovers available. She'll take a turkey or jam sandwich, cheese stick, goldfish crackers, a fruit, and a treat.

DD17 takes cold lunch every single day- she was having tummy issues at the end of many school days and thought it might be school lunch. We tested her theory last spring by having her pack every day and the issues decreased to hardly ever...so...home lunch it is. We do have a small thermos, but she has access to a microwave, so I send food cold for her to heat up. She takes leftovers, or Easy Mac, or soup from a can, or a turkey sandwich. Sometimes I buy her some ham balls from the meat counter or make some egg salad to spread on bread at lunchtime. Also cheese sticks, Chex Mix, chips, fruit (fresh or dried or canned in single serving), carrots & ranch, granola bars, beef jerky, and assorted junk treats!
 
I am a teacher at a school that has free breakfast and lunch for all kids. We were about 85% free/reduced lunch anyway, so now everyone just gets it. We also serve the breakfast in the classrooms, so that kids that ride a late bus or even come in tardy still can have their breakfast and not be rushed out of the cafeteria.
 
I've been inspired by this thread and making a real plan for lunches now. I love the bento style lunchbox photos, it all looks so good and so pretty, but the reality is I'm never doing that, lol. This thread is full of good, practical advise for pinterest-challenged me :) Thanks!

I am a teacher at a school that has free breakfast and lunch for all kids. We were about 85% free/reduced lunch anyway, so now everyone just gets it. We also serve the breakfast in the classrooms, so that kids that ride a late bus or even come in tardy still can have their breakfast and not be rushed out of the cafeteria.

The schools in our district allow breakfast in classrooms. I love that they do this.

You probably had food in your home as a child and parents who were willing to give it to you.

Many children go to school hungry every day because parents can't (or more commonly won't) provide food for them at home. Hence the breakfast at school and the afternoon snack. In my kids' school, over 50% of the students are free-lunch eligible. Teachers do everything they can do insure that kids get as much healthy food as they can during the school day, because they don't get it at home; this includes a relatively heavy "snack" at the end of the day to try to tide them over until the next morning, when they can get a breakfast at school. I'm in the process of trying to start a weekend backpack program to send those kids home with food on the weekends because a lot of their parents don't provide them with food all weekend. Can you imagine going from Friday at 5 pm until Monday morning with nothing to eat? That's what a lot of these kids experience because they're either alone (mom or dad leaves them unsupervised), don't have a responsible adult to get them food, or don't have any food in the home to get themselves.

Good luck with the backpack program. I think it's an awesome idea.
 















Receive up to $1,000 in Onboard Credit and a Gift Basket!
That’s right — when you book your Disney Cruise with Dreams Unlimited Travel, you’ll receive incredible shipboard credits to spend during your vacation!
CLICK HERE







New Posts







DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest DIS Tiktok DIS Twitter DIS Bluesky

Back
Top