HI
Since finding out about the FW cabins and changing our plan to stay there, for obvisous reason like save money on food by having a kitchen to make our food, along with getting a " deluxe" feel without being in a hotel, we are reworking our budget.
we are traveling january 2005 ( no date set in stone yet)
so my previous budget for food was about 600$, we are only going to do 1 chartacter breakfast ( CRT) unles something would catch my eye and we decided to do it.
and i am thinking that the only meal we will eat at the parks would be lunch and mickey bars, and then dinner at the cabin ....the parks close at like 6pm in january right?
so i need some help putting together a good estimate of what lunchs would cost us at the parks?( i was guessing about 40 $/ or 10$ pps???) so 40$ X 4 days would be $160.00 + 2.50 X 12= 30$ for mickey bars. Is 10 $ pps realistic for lunch? we would not be eating at fancy places, i already know lunch at MK would be at caseys.
so then about the grocerys....we dont plan on eating fancy or boring ( if we had hot dogs for lunch, we would not have again for dinner, but say like grilled chicken breasts, or something in a slowcooker...
what would be a good budget set up for that? our meat is pretty cheap here in WI ( i am told) and i am almost thinking about bring dry goods like cereal and snacks along with my slow cooker...( only a thought right now)
so can anyone share with me the menus they plan out while staying in a cabin and how much you spent on grocries? any thoughts on what not to do?
the only comparison i have to what i imagine the FW cabins to be is what we get in the wisconsin dells,( also a cabin with full kitchen) in which we go 2 or 3 days, and eat at the 2 places we enjoy ( rocky ricocco pizza, and a an all u can eat buffet) and then buy grocries for making our own meals.
i had put together #'s of what i spend on grocries at home and it would come to about $100 for a week....we wont be at WDW for a week, shooting for 5 days, 4 parks and 1 free day.
I realize i sound like a total planning freak, but the only way we can do this trip is if we save up enough cash...( no credit cards) and we can afford to save the x amount of cash along with living life noramlly for the next year ( meaning not skimping on our day to day life to save for this trip) so i need to have a very good idea if we can save enough $.
thank you
Tina
Since finding out about the FW cabins and changing our plan to stay there, for obvisous reason like save money on food by having a kitchen to make our food, along with getting a " deluxe" feel without being in a hotel, we are reworking our budget.
we are traveling january 2005 ( no date set in stone yet)
so my previous budget for food was about 600$, we are only going to do 1 chartacter breakfast ( CRT) unles something would catch my eye and we decided to do it.
and i am thinking that the only meal we will eat at the parks would be lunch and mickey bars, and then dinner at the cabin ....the parks close at like 6pm in january right?
so i need some help putting together a good estimate of what lunchs would cost us at the parks?( i was guessing about 40 $/ or 10$ pps???) so 40$ X 4 days would be $160.00 + 2.50 X 12= 30$ for mickey bars. Is 10 $ pps realistic for lunch? we would not be eating at fancy places, i already know lunch at MK would be at caseys.
so then about the grocerys....we dont plan on eating fancy or boring ( if we had hot dogs for lunch, we would not have again for dinner, but say like grilled chicken breasts, or something in a slowcooker...
what would be a good budget set up for that? our meat is pretty cheap here in WI ( i am told) and i am almost thinking about bring dry goods like cereal and snacks along with my slow cooker...( only a thought right now)
so can anyone share with me the menus they plan out while staying in a cabin and how much you spent on grocries? any thoughts on what not to do?
the only comparison i have to what i imagine the FW cabins to be is what we get in the wisconsin dells,( also a cabin with full kitchen) in which we go 2 or 3 days, and eat at the 2 places we enjoy ( rocky ricocco pizza, and a an all u can eat buffet) and then buy grocries for making our own meals.
i had put together #'s of what i spend on grocries at home and it would come to about $100 for a week....we wont be at WDW for a week, shooting for 5 days, 4 parks and 1 free day.
I realize i sound like a total planning freak, but the only way we can do this trip is if we save up enough cash...( no credit cards) and we can afford to save the x amount of cash along with living life noramlly for the next year ( meaning not skimping on our day to day life to save for this trip) so i need to have a very good idea if we can save enough $.
thank you
Tina