Puuulease stop saying "price per value"

sharadoc

Visit WDW since '86, driving since '94.
Joined
May 6, 2008
I see it as an idiosyncracy of speech that regular people have. It's an aspect of the shows being done by real people to me, not professionals. Sometimes the words or phrases make me laugh.
 
  • TresGriffin

    Mouseketeer
    Joined
    Dec 12, 2018
    I never realized how much I overlooked that phrase until this thread pointed it out and then watching the Jaleo dining review that just dropped today. Geez, now that I’m aware, it did kind of make me cringe every time it was said. Not to be petty or nitpicky, but I guess it’s the copy reviewer in me that just makes term now unbearable.

    “Value for the price” is definitely the more grammatically correct term.
     

    Jtinsc

    Earning My Ears
    Joined
    Oct 28, 2016
    I never realized how much I overlooked that phrase until this thread pointed it out and then watching the Jaleo dining review that just dropped today. Geez, now that I’m aware, it did kind of make me cringe every time it was said. Not to be petty or nitpicky, but I guess it’s the copy reviewer in me that just makes term now unbearable.

    “Value for the price” is definitely the more grammatically correct term.

    I watched the Jaleo review today and immediately this thread popped into my head. I never noticed it until today but now I'll never not notice it.
     
  • Heather07438

    WDW Apprentice
    Joined
    Oct 20, 2015
    How about 'Price vs Value'

    A Mickey pretzel $7
    Pulled Pork Mac n Chz $10

    The pretzel is better price, not a better value*


    *Value is subjective in all other cases beside this one
     

    disneysteve

    DIS meet junkie
    Joined
    Sep 29, 2002
    How about 'Price vs Value'

    A Mickey pretzel $7
    Pulled Pork Mac n Chz $10

    The pretzel is better price, not a better value*


    *Value is subjective in all other cases beside this one
    Value is always subjective. How big is the serving of mac and cheese? Is it any good? Was it hot and fresh? Was there a decent amount of pulled pork on it? Or did you walk away saying, "Geez, that was a waste of money. I would have been better off getting a Mickey pretzel"?

    Of course, a $7 Mickey pretzel is an awful value since I can walk into a Philly Soft Pretzel Factory anywhere around here (NJ) and get a great hot fresh pretzel for 55 cents.
     

    Heather07438

    WDW Apprentice
    Joined
    Oct 20, 2015
    Value is always subjective. How big is the serving of mac and cheese? Is it any good? Was it hot and fresh? Was there a decent amount of pulled pork on it? Or did you walk away saying, "Geez, that was a waste of money. I would have been better off getting a Mickey pretzel"?

    Of course, a $7 Mickey pretzel is an awful value since I can walk into a Philly Soft Pretzel Factory anywhere around here (NJ) and get a great hot fresh pretzel for 55 cents.
    Exactly. And there will always be exceptions like those who are on a gluten-only diet, already ate lunch, don't like pork/chz/slaw, really love Mickey or require a pretzel this instant. lol
     

    Connect

    Disney News and Updates

    Get Daily Email Updates

    DIS INSTAGRAM






    du-sidebar-show-notes



    ORLANDO SHOW


    DISNEYLAND SHOW


    UNIVERSAL SHOW


    CONNECTING WITH WALT


    DREAMS SHOW


    Top