dgthree
DIS Veteran
- Joined
- Jan 5, 2009
- Messages
- 1,261
We live in an expensive area in Northern NJ, approx 15 miles from NYC. The median house in our town is probably $500K and I do know salaries are higher in the area as well. Yes, groceries have gone up, as well as gas and everything else but last night we visited a Dairy Queen. I had my children get a SMALL scoop (probably a scoop and a half), no toppings, $3.50 each. When ice cream goes on sale in the grocery store it's $2.00 a half gallon.
I live in a less expensive part of Northern NJ, closer to the PA & NY borders. Moved from the more expensive Bergen County area just about 10 years ago. I joke around that I moved from the northeastern corner of the state to the northwestern one.
Anyhow, I went to the DQ about 10 minutes from home yesterday, and a small soft vanilla cone was $1.99. It was a darned tasty $2.13 after tax. Yes, I could have bought a container of Turkey Hill (no longer a half gallon, but 1.5 quarts) at A&P for less, but it wouldn't have been the same.