PoohJen
<font color=green>Willing to share a Mickey Bar?<b
- Joined
- Jun 25, 2004
- Messages
- 3,045
Hi All!
I know there is a lot of discussion about whether or not dining plans are economical, each time I've done the math, it does not work out for my family.
But, I wanted to see if my current math is right. Mom and I are staying one night next week. The offered plan is (total for the two of us):
Cost is $100
4 QS meals = $45 (I estimate worth $10 each, plus a little, am I off?)
2 Snacks = $10
2 drink mugs = $20 (we will barely be at the room to sleep; will get almost no use from the mugs)
Total value: $75
what the ??? What am I missing?
Thanks!
I know there is a lot of discussion about whether or not dining plans are economical, each time I've done the math, it does not work out for my family.
But, I wanted to see if my current math is right. Mom and I are staying one night next week. The offered plan is (total for the two of us):
Cost is $100
4 QS meals = $45 (I estimate worth $10 each, plus a little, am I off?)
2 Snacks = $10
2 drink mugs = $20 (we will barely be at the room to sleep; will get almost no use from the mugs)
Total value: $75
what the ??? What am I missing?
Thanks!
