Insp. by the school lunch thread...

Cindy B

<font color=blue>Have taken some furniture polish
Joined
Oct 8, 2000
Messages
21,354
How much are your "school" lunches?

I am totally amazed at how much they cost around here.

They are $2 a piece, but a desert (ice cream ) cost an extra 50 cents.

An extra milk (to make the total 2 milks) is 50 cents as well.

So that would be at least $2/if not $3 a day for 5 days times 2 kids for me...

That would be... 180 school days x $4 = $720 on school lunches.

(Thats the $2 lunch)

The 2.50 lunch would be $900 per year

The $3.00 lunch would $1080 per year

That is times 2 for my two kids....

$1080 is a Disney vacation for us! (Plus that is more than what I pay for other big bills)


Sometimes I think I am "spending" more on lunch things, then I get out my calculator....
 
DD's school is 1.50. Includes milk. Extra milk is .25. However, this is grade school, and they don't get a choice. As my dd quotes...."you get what you get, and you don't throw a fit.";) ;) :)
 
This is elementary school as well, it goes up toe $5 at the high school....


I'm just wondering if this is over-the-top expensive, or not.
 
My kids are $1.55, my teacher lunch is $2.50.
 

Here in the UK, at my school, it is £2 about $3 for 2 courses, no drink.
Wendy
 
Ours is $2.75 for the day or $11.00 for the week...this is elementary. They don't get a choice either and this includes 1 milk or 1 juice. They usually get some kind of desset, cookies, jello, ice cream etc. but they can also buy extra milk for $25 and ice cream for $50 and up. When he hits junior high he will be allowed to buy separate items...for example if the menu is hamburger and fries he can buy just fries or just a burger. Plus they have 2 Coke machines and 2 Chip machines.

This is a Private School

Public School lunches run $75 cents.
 
Ours here are $1.75 for elementary and middle school and $2.00 - $3.00 for High School. They just went up this year.

I will give DS who will be a senior this year $20.00 per week to buy lunch and he always has enough extra for drinks or stopping on the way home for practice. If I put it on a lunch card he would be buying his friends lunch:rolleyes:

I think I will do the same for DS who will be in 6th grade, but I may only give him $10.00 per week.
 
We don't have all-inclusive lunches at my school anymore - you have to buy everything a la carte. Normally that means $2.75 for a chicken bowl or sandwich, and then $1 for a water or soda - so I am paying $3.75 a day, and that is without chips, fries, candy, or anything extra. It is so expensive - that is why when I can sneak off campus to go to lunch I do so - I can get a baked potato at Wendy's a block away for 99 cents. :rolleyes:
 
Elementary school lunch is $1.50, the kids have a choice between 2 main courses with fruit, dessert, and milk, or the may order salad with chicken on it and it comes with a yogurt, drink and dessert. Last resort peanut butter and jelly with fruit dessert and milk. Extra milk is .35, ice cream is .50
They encourage kids to buy a weeks worth of lunch tickets, if they do the caf. lady stamps one of the tickets and the child gets a free ice cream 1 day.
There is always some food at the end of the lunch period that they sell for about .25 the sixth graders scraf that down really fast.
I go home for lunch because I refuse to pay $2.50 for essentially the same size lunch as the kids.
 
DS is in a private school. In January last year, they increased a hot lunch to $3.50. More and more I'm packing lunches for him. :earseek: :(
 
My goodness, back in the olden days, I had to pay 25 cents for a school lunch and 3 cents for milk at the midmorning snack. :rolleyes: Times have changed, I see :)
 
Ours are $1. That includes your meat (chicken fingers, chicken sandwich, or something they call meat) Two veggies, bread, fruit and dessert, which is usually spice cake. If you get a "red tray" (extra) then its $1.75. You can get salad bar or a sandwich box (turkey sub, chips, banana) for a $1. Chips and canned drinks for .50 and bottled water for .75. We also have pizza line, which is one piece of pizza, bunches of fries, and dessert.
My favorite thing is chicken fingers, and spice cake! Its the best cake ever! hehe The chicken fingers are the same ones as Hardees! The rest of the food isnt that great!! And when they say spicey chicken sandwhich, you better have about 12 cartons of milk waiting for you! hehe
 
My kids brown bag it everyday...as our school doesn't have a cafeteria...... Some days I only can dream....:D
 
$1.25 for kids and $2.00 for teachers. This is elementary school. Food is lousy. I take mine.
Breakfast is $1.00 for teachers and .60 for kids and sometimes is decent. I eat it if I like it and I'm with the SPED kids. Never if I have reg ed.
 
Last year lunch was a buck 25. Juice was 40 cents, I think. Not sure if it's the same this year or not. I'll find out next week.:)
 
At kids' private grade school, it was $2.00 last year. Bought 10 @ a time for $20.00, on a punch-card system. Hot lunch is optional though. The menu is printed a month in advance so you always know what's available. Most of it quite good, too! Extra milk or milk for brown baggers is 25 cents.

The program is run quite well. The lunches are made every morning right there at school by the lunch lady and 1 or 2 volunteers. Every parent is asked to volunteer 3-4 times a year or, pay $50. It's fun and, I enjoy it! (Volunteers get a free lunch! And, 4 students every day also help with clean-up and, they get a free lunch also.) :)
 
All the kids in my class qualify for free lunch and breakfast... And I brown bag mine evety day
Dana
 












Save Up to 30% on Rooms at Walt Disney World!

Save up to 30% on rooms at select Disney Resorts Collection hotels when you stay 5 consecutive nights or longer in late summer and early fall. Plus, enjoy other savings for shorter stays.This offer is valid for stays most nights from August 1 to October 11, 2025.
CLICK HERE







New Posts







DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top