My2CrazyGirls
DIS Veteran
- Joined
- Sep 10, 2010
- Messages
- 1,793
Glad to finally see some realistic numbers being posted. Get tired of seeing the " I spend $150 for my family of 20..." balogny.
Trying to hold below $250/week is starting to get difficult. Soon the $150/week gas budget is not going to work either.
I think people should explain their answers a little bit to be helpful. If someone says they spend 300 for a family of 4 a month, they should include that they eat lots of Ramen noodles, chef boy r dee products, lots of canned and processed food, buy meats from regular stores and will buy ground beef on sale for .99 a pound, only shop at Walmart/Aldis etc., have no special diets in their families etc. and they live in rural GA ..for example.
For my family, we spend about 800 a month for a family of 4. We live in MD in a pretty high cost of living area between Baltimore and DC. We do not eat any artificial food coloring, artificial flavors, or artificial preservatives. I shop mostly at Trader Joes and Whole Foods, occasionally Giant and Target. We eat lots of fresh produce (some organic), some frozen produce, meat/fish (just bought ground beef on SALE for 4.99 a pound at Whole Foods for example), we eat lots of rice/beans/tortillas and Mexican dishes. We will eat out/order out about once a week (usually a pizza or weekend morning breakfast). I do use coupons but not too many because they are hard to find for what we buy.