So glad I read the recommendations for the Giddyap and Go on this board and I want to further the recommendation! We are always on a budget and food is a big expense (esp at WDW) with 3 tween age boys and DH and I. We prepared a few meals at our campsite but also we were on VACATION and I didn't want to spend a lot of time cooking and cleaning up. Our first night last week, after 10 hours in the minivan and an hour or so of campsite setup, I suggested we go try this Giddyap and Go I'd read about.
For around $24 including tax we got 11 pieces of chicken (it says 10 but both times we got 11; you can get all white meat for more but I'm not sure how much more), 3 pieces of corn bread and 3 biscuits (you can do either or mixed), two good sized sides (we chose mashed potatoes with gravy and mac and cheese both times; other choices are fries or baked beans I think). We asked for paper plates, they have utensils, napkins, salt/pepper there. We brought water bottles and mixed in Crystal Light packs. We sat at a table on the porch and ate. It was so good we went back another night before bringing our marshmallows to the campfire for dessert. 10 thumbs up from us. We've eaten at Trails End before but now that my twins are 10 it would have cost us around $150 (or the price of 6 Giddyap and Gos!) and that was well beyond our food budget.
For around $24 including tax we got 11 pieces of chicken (it says 10 but both times we got 11; you can get all white meat for more but I'm not sure how much more), 3 pieces of corn bread and 3 biscuits (you can do either or mixed), two good sized sides (we chose mashed potatoes with gravy and mac and cheese both times; other choices are fries or baked beans I think). We asked for paper plates, they have utensils, napkins, salt/pepper there. We brought water bottles and mixed in Crystal Light packs. We sat at a table on the porch and ate. It was so good we went back another night before bringing our marshmallows to the campfire for dessert. 10 thumbs up from us. We've eaten at Trails End before but now that my twins are 10 it would have cost us around $150 (or the price of 6 Giddyap and Gos!) and that was well beyond our food budget.