SelfEmployedDebtFree
DIS Veteran
- Joined
- Aug 31, 2006
- Messages
- 2,036
This is VERY similiar to a previous post I did several months ago, but I'm sure it will be read by lots of different people.
We went to Olive Garden today and had LUNCH. I'm trying to get my children to appreciate the great taste of soups, because they avoid soups like the plague. My wife and I are soup fanatics. were just trying to open their minds to something they dont seem to enjoy very much.
We ordered 4 soups (with breadsticks... yummy) and 4 cups of water.
The total was $17 and some change. After tax the total was $18.51.
On our recent May 2007 trip to WDW we ate 3 different meals that were $17 and some change after tax. All three of the meals were for our same family of four. One of them was at Pecos Bills, one at the restaurant in the American Pavilion in Epcot, and the third (I believe) was Cosmic Rays in MK. All 3 costed less than the cheapest thing on the menu at Olive Garden. Most families I know wouldnt be as cheap as we were today and all 4 people get soups. (Though I can say... Ive had almost every item on the menu at Olive Garden, and that Tuskana whatever soup is better than most of their steaks and signature dishes. The soups at Olive Garden are a small secret. They are AWESOME.)
At the 3 places we ate at Disney we ordered the same thing: 2 double bacon cheeseburgers, 2 extra buns, and 4 cups of water. (With Kool-Aid, Tea, or Crystal Lite packets who needs drinks??? Water is free!) At all 3 places we ate till we were stuffed. No lack of food. We split the burgers to the extra buns, and shared the fries. Load up at the fixins bar... (I LOOOOOOOVE fixins bars!!! I can easily eat 20-30 pickles on my burger! Thats how I fix them at home too.)
I said all this to make the point that Disney food is VERY WELL PRICED if you use a little common sense. When I hear people say the food is so high... I say to myself... YES, it CAN be VERY VERY expensive, but it can ALSO be reasonable if you put forth the effort. It dont HAVE to be expensive if you dont want it to.
We went to Olive Garden today and had LUNCH. I'm trying to get my children to appreciate the great taste of soups, because they avoid soups like the plague. My wife and I are soup fanatics. were just trying to open their minds to something they dont seem to enjoy very much.
We ordered 4 soups (with breadsticks... yummy) and 4 cups of water.
The total was $17 and some change. After tax the total was $18.51.
On our recent May 2007 trip to WDW we ate 3 different meals that were $17 and some change after tax. All three of the meals were for our same family of four. One of them was at Pecos Bills, one at the restaurant in the American Pavilion in Epcot, and the third (I believe) was Cosmic Rays in MK. All 3 costed less than the cheapest thing on the menu at Olive Garden. Most families I know wouldnt be as cheap as we were today and all 4 people get soups. (Though I can say... Ive had almost every item on the menu at Olive Garden, and that Tuskana whatever soup is better than most of their steaks and signature dishes. The soups at Olive Garden are a small secret. They are AWESOME.)
At the 3 places we ate at Disney we ordered the same thing: 2 double bacon cheeseburgers, 2 extra buns, and 4 cups of water. (With Kool-Aid, Tea, or Crystal Lite packets who needs drinks??? Water is free!) At all 3 places we ate till we were stuffed. No lack of food. We split the burgers to the extra buns, and shared the fries. Load up at the fixins bar... (I LOOOOOOOVE fixins bars!!! I can easily eat 20-30 pickles on my burger! Thats how I fix them at home too.)
I said all this to make the point that Disney food is VERY WELL PRICED if you use a little common sense. When I hear people say the food is so high... I say to myself... YES, it CAN be VERY VERY expensive, but it can ALSO be reasonable if you put forth the effort. It dont HAVE to be expensive if you dont want it to.
