You will find the small grocery stores at resorts have plenty of food if you are just doing small type meals. Eggs are $4 a dozen. Peanut butter is $3.50 for a small jar. You can get bagels or English muffins for around $4. They have bacon, milk, oatmeal, fresh fruit, cold cuts, bread, frozen entrees etc. You will have paper products like plates, bowls, and plastic utensils in the room. Oh, and water is $8 for 24 small bottles. (All prices are from a trip in May 2019.) Yes, more expensive prices than home BUT far cheaper than eating all meals out. We pack granola bars in shoes, we take salt/pepper/mustard/ketchup packets with us. (Also stick in shoes. lol) We pack baggies and take mini ice packs with us. We have a small insulated soft side lunch box we take to the parks. We usually eat breakfast in and pack a sandwich and fruit for lunch and then eat dinner out or visa-versa. As you are staying at DVC you will have a very nice place to do laundry if you so choose. Don't forget to take laundry soap pods. (of course, put in a baggies and stick inside shoes.) We always stay 12 to 14 days so we pack light and do laundry. Also, first time at DVC - there are NEVER enough hooks for towels, swimsuits, and pjs. Take some suction cup hooks or the 3M ones that don't leave marks on walls. They will come in very handy if you want to be organized.