I get around 18mpg in town in my van. My husband just wanted me to calculate extra. It will take about 5 tanks (a little less than) just to get there and back. It MIT be better. I don't do much interstate driving, so I can't say for sure. DH just wanted to be safe with the calculations. I'm sure our groceries won't actually cost that much. I usually only spend $150/week at home. He is once again just trying to be safe.
The $300 for eating out is just for whenever we feel like eating something different or for snacks in the park. We probably won't really eat meals in Disney at all. It's not worth it for how our girls eat. The ticket price is based on the place we booked through. We booked our villa and tickets through an employee discount program and did so before the prices increased. They said we would be guaranteed the price we booked under.
I'm still stressing about BBB. If it's $250, that will be around $500 total. Both girls are doing it. I really just want to order their dresses. I'll have to work on the hubby.