Does anybody grocery shop once per month?

My husband and I have 3 children, 20, 18 & 4. In addition, we are also foster parents....right now, we have no children placed with us. However, last year, we had 2 preteen boys and they loved to eat of course. So DH and I decided to try once a month shopping to see if we really would save that way. It was tough to do the shop...3 full carts and $600. Some things worked out, some things not so much. In the end, we had to replenish juice, produce, and milk. I think a few more things also. We never did it again, but I think in theory, if we got a little practice, it might be worth while.
 
Nope...never can. We dont have anywhere to put the food. We have one fridge with a regular top freezer. We have no space in the garage for a big freezer or another fridge to store all the stuff.
 
This is interesting....does the cheese get grainy?


I have found that if the cheese is covered, like in a Tupperware, or with plastic wrap, during thawing- it doesn't-but if it's just left on a plate in the fridge, it dries out on the edges and isn't good. It seems like the packaging/wrap is the key.
 
There are tons of freezer gourmet cookbooks... I've found many recipes for our monthly planning. :thumbsup2
 

I have found that if the cheese is covered, like in a Tupperware, or with plastic wrap, during thawing- it doesn't-but if it's just left on a plate in the fridge, it dries out on the edges and isn't good. It seems like the packaging/wrap is the key.

I second this. I freeze almost all of our cheese; shredded, block, slices and have not had any problem with it. Just package it well.
 
I buy cheese when it's on sale and freeze it. Defrosts fine. I also buy lunchmeat and freeze it. For example, turkey is on sale at the deli counter. I buy a pound, freeze half. When the first half is gone, I put the frozen turkey in the fridge and use it the next day. I've never tasted a difference.

I have found that by using a shopping list and only buying what I need, I save $$.
 
Could never go a month. We drink 5 gallons of milk per week and go through fresh produce like crazy.
 
I have been inspired by the Economides family, you know the Cheapest Family in America. They were on the Today show last week and although I do a lot of the things they talk about, coupons, sales and meal planning, I have never been daring enough to try this. Grocery shopping once a month seems like the height of planning. I like that it will not waste my time stopping for this or that all month long, that I will have a meal plan to work with and the $$$ it could potentially save.

I am uncertain about how to pack lunches for my kids if I'm not going to the store and how to go about the more perishable items. I figured I would make roast beef, corn beef, and turkey breast to slice using my slicer for lunches.

So I'm looking for any ideas from anybody who does it now. Anyone.....

I'm retired military, which means I can shop at military commissaries, which tend to be up to 40% less expensive than regular grocery chains.

My wife takes care of the meal planning, etc. and since commissaries gladly accept manufacturers coupons, she goes armed with dozens of these golden little slips of paper and shaves another 25-30% off the grocery bill.

And yes, she does this once every 3-4 weeks -- very do-able.

In between, we get our "fill-in" items from the neighborhood Target store, as they tend to be less expensive on milk/eggs than the three "legacy" grocery chains in my neighborhood (Walmart would be fine for fill-ins, too, but Target is closer to the house, and less crowded).
 
OK, I spent yesterday working on a meal plan. I pretty much outlined all of our lunches and dinners for the next four weeks. Breakfasts everybody is on their own during the week. DS does oatmeal and fruit, DD does cereal and yogurt, DH and I do whatever. We have chickens so we always have hard boiled eggs around for a quick breakfast. Than I went through freezers, fridge and pantry to see what I needed to complete those four weeks of meals. I added in a couple of extra meal ideas, some slow cooker soups, and some ideas for football game munchies (sliders, nachos and the like).

I used the Cheapest Family in America's shopping list as a starting point and altered it for us. Than I went through my coupons and went on line searching for printables for the things on my lists. Today I will clean out the fridge and this evening I shop. That should give me time tonight to put away the perishables, tomorrow AM I will put everything else away and on Sunday when I usually do a lot of cooking I can prep things for this week.

I usually spend more than $900 per month. :eek: Shocking isn't it! Now this does include all meals for my family of four and all eating out. But....with the amount of food in my house it's crazy. My goal for today is less than $500. I'll let you guys know. We are also planning on eating out on grocery shopping day, I have built it into the budget, along with one other eating out night and one pizza night. I work a full time job, I telecommute from home, so eating out is something we do sometimes but I really want to keep a handle on it. Also we like to eat out as a form of entertainment, so the one night I have scheduled will be a nicer sort of place, probably italian or something and the pizza night is just when I know I will be too tired to face the kitchen.
 
I don't know, I think I could shop once a month pretty sucessfully. I think milk would be the hard thing but you can freeze and thaw milk I guess. Most stuff keeps a month though, yogurt, root vegtables. Apples last almost a month although at the end I'm slicing them up and baking them. You wouldn't be eating much salad but we're big fans of frozen veggies in my house so I could live with that. We don't really eat lunch meat either. My kids will take cheese and crackers, peanut butter and crackers, peanut butter and jelly or yogurt to school for lunch. I think I would probably save some money doing it but it would require A LOT of planning!
 
I don't know about shopping once a month. Maybe it would be more doable if you have the ability to have multiple freezers in your home. We have one at the moment and are looking into getting a second for in the garage.

I find the one thing that saves money on groceries is PLANNING. I plan a month out in advance and make a weekly grocery list. This alone has cut my spending by 25% or more easily.
 
I don't know, I think I could shop once a month pretty sucessfully. I think milk would be the hard thing but you can freeze and thaw milk I guess. Most stuff keeps a month though, yogurt, root vegtables. Apples last almost a month although at the end I'm slicing them up and baking them. You wouldn't be eating much salad but we're big fans of frozen veggies in my house so I could live with that. We don't really eat lunch meat either. My kids will take cheese and crackers, peanut butter and crackers, peanut butter and jelly or yogurt to school for lunch. I think I would probably save some money doing it but it would require A LOT of planning!


Hey I checked out your bread baking blog. Interesting idea. Right now I have sourdough starter going in the fridge, my friends run in the opposite direction if they see me coming towards them with a jar of goo.....my discard that I have grown into a starter for them. One friend said it's too much pressure to have something else to have to feed in a week. :rotfl:
 
I shop for my regular food about once a month. The produce is purchased every 2 weeks and milk once a week. I think I could get by with buying the milk every 2 weeks, but my fridge is completely crammed with produce right now and I couldn't fit enough milk in to last us 2 weeks right now. I have a family of 7 and am only spending $120 for groceries for the entire month!

Here's what we do:
1. We joined a local co-op for our fruits and veggies. For $15 we get plenty of fruits and veggies to last 2 weeks. The one in my area is www.bountifulbaskets.org. If this is something that has a participating location near you, DO IT! The same amount of fruit and veg at the store would cost me around $40. It's fantastic stuff and I get tons of it for hardly anything.

2. We have family members that raise beef cows and we have the opportunity to buy it for their cost, which is around $1.60/lb for the entire cow. This is a pretty good price for ground beef, but considering that we also bought filet minion, ribeye steaks, etc. for $1.60/ lb, it's a fantastic deal. We bought an entire cow 2 months ago, so this month I don't have to buy any beef. We have very large freezers in our basement.

3. We have chickens that lay eggs. Chickens are the easiest animals in the world to take care of. I think our fish are harder to take care of than the chickens. If you let them free range, they don't cost very much to feed, their eggs are better for you, and the animals are healthier. We have 9 chickens and get around 6 eggs a day.

4. I bake my own bread products. This includes: bread, hot dog/hamburger buns, biscuits, cinnamon rolls, etc. That's one less thing I have to buy and it tastes so much better when it's home made. It's really not that hard. I also am able to control the ingredients in the bread. I prefer whole wheat bread, but what our local store calls whole wheat is white bread with a little wheat, some chemicals, and food coloring. Gross stuff. It also costs around $4 a loaf. I can make it for around $0.50.

5. I stock up when things go on sale. We have case lot sales where I live where if you buy the entire case of the products (usually canned goods and baking supplies) it's around 1/2 price.

6. We garden. If you garden correctly, you should only be buying your seeds for one year. After that, you can use seeds from the previous year's garden to plant the next year. That makes your produce during gardening time practically free.

7. I can and preserve produce that I have gotten from the garden, or our local food co-op before it goes bad. Yesterday, we canned tomatoes. Tomatoes were free from the garden. We bought the jars years ago and just keep reusing them. I got too many peaches from our co-op a couple of weeks ago. Instead of throwing them out, we pealed, sliced, and froze them. They are great in smoothies and peach cobblers this way. We also had too many pears to eat all at once. The pears got made into fruit roll-ups and dried slices for healthy snacks.

What we do won't work for everyone, but it is very possible to keep a very low grocery store budget without feeling like you are going without. We eat extermely well.
 
Here's what we do:
1. We joined a local co-op for our fruits and veggies. For $15 we get plenty of fruits and veggies to last 2 weeks. The one in my area is www.bountifulbaskets.org. If this is something that has a participating location near you, DO IT! The same amount of fruit and veg at the store would cost me around $40. It's fantastic stuff and I get tons of it for hardly anything.


4. I bake my own bread products. This includes: bread, hot dog/hamburger buns, biscuits, cinnamon rolls, etc. That's one less thing I have to buy and it tastes so much better when it's home made. It's really not that hard. I also am able to control the ingredients in the bread. I prefer whole wheat bread, but what our local store calls whole wheat is white bread with a little wheat, some chemicals, and food coloring. Gross stuff. It also costs around $4 a loaf. I can make it for around $0.50.


What we do won't work for everyone, but it is very possible to keep a very low grocery store budget without feeling like you are going without. We eat extermely well.

Thanks for all of your great tips! I shortened it just for ease of posting. Do you find you get any produce you don't use? I was too late this year but we have a co-op store nearby and am thinking about trying it next year. DB did it one year & he got lots of greens he didn't know how to use. I guess that could be good to branch out & try new things though.

How do you make your own bread & buns? I'd like to try that possibly but not sure of time, etc. Could you share a recipe or two? Thanks so much!! I feel like there is a lot more in the kitchen I could be doing to help us cut back & eat healthier, I just don't always know how to get it started, kwim?
 
For me its as simple as meal planning, saving coupons and using them on things that my fiance and I actually eat. Not because its simply a coupon there to be used, and not buying more than we will eat.
 
Thanks for all of your great tips! I shortened it just for ease of posting. Do you find you get any produce you don't use? I was too late this year but we have a co-op store nearby and am thinking about trying it next year. DB did it one year & he got lots of greens he didn't know how to use. I guess that could be good to branch out & try new things though.

How do you make your own bread & buns? I'd like to try that possibly but not sure of time, etc. Could you share a recipe or two? Thanks so much!! I feel like there is a lot more in the kitchen I could be doing to help us cut back & eat healthier, I just don't always know how to get it started, kwim?

I think you can join bountiful baskets at any time, not just at the beginning of the season. You do get new and interesting things some times. I figure it just gives us the opportunity to try something new. I look up recipes and ideas on how to use the new fruit/veggie online. I've never been disappointed with it.

How to make your own bread and buns? Here is my best ever wheat bread recipe. I use this for all my breads and buns:
8 cups whole wheat flour (I fresh grind mine at home)
3 cups luke warm water
1 Tb fast acting yeast
2 Tb dough enhancer
3 tb vital wheat gluten
3 tb honey
3 tb EV olive oil
2 tsp salt

Mix all the dry ingredients together. Then add the wet ingredients. You may have to add either water or flour to get the right texture. It should make a smooth ball when kneading. I knead mine in my kitchenaide mixer, but you can hand knead it also. If in doubt, err on the side of being too wet. Knead about 10 min. by hand, or 3 min. in the mixer. Let rise until double in the mixing bowl (spray the top of the dough with pan spray for best results). Punch down and either place in bread pans or form into bun shapes and place on cooking sheet. Let double again. For bread, bake at 350 for 35 min. For buns, it depends on size, but probably 15-25 min.

You can make a white bread with the same ingredients. With white bread you can do it without the vital wheat gluten and dough enhancer. Wheat bread will be crumbly and not rise as well without those 2 ingredients.

Good luck and happy baking.
 
This is a great thread! I used to do all the canning, gardening while raising our kids. We used to buy 12 gallons of milk a week though:headache:.
Now all the kids are almost gone but we have an upright freezer, a chest freezer, 2 garage fridges w/ freezers and the main kitchen fridge with a freezer and very little in them. Our new house has a place for a garden (needs work) so I am reading this all with great interest.
I applaud you ladies who are still doing all this. I thought it was a lost art I learned from Grandma. My mother has never been able to cook. Fast food was her answer and then they invented the microwave. My dad loves for me to cook becuase I learned it all from his Mom. Keep it up. But your college children may come back to haunt you "Can you fix??? I really miss good food."
I'm not that old BTW. I have 2 kids in college.
 
I think you can join bountiful baskets at any time, not just at the beginning of the season. You do get new and interesting things some times. I figure it just gives us the opportunity to try something new. I look up recipes and ideas on how to use the new fruit/veggie online. I've never been disappointed with it.

How to make your own bread and buns? Here is my best ever wheat bread recipe. I use this for all my breads and buns:
8 cups whole wheat flour (I fresh grind mine at home)
3 cups luke warm water
1 Tb fast acting yeast
2 Tb dough enhancer
3 tb vital wheat gluten
3 tb honey
3 tb EV olive oil
2 tsp salt

Mix all the dry ingredients together. Then add the wet ingredients. You may have to add either water or flour to get the right texture. It should make a smooth ball when kneading. I knead mine in my kitchenaide mixer, but you can hand knead it also. If in doubt, err on the side of being too wet. Knead about 10 min. by hand, or 3 min. in the mixer. Let rise until double in the mixing bowl (spray the top of the dough with pan spray for best results). Punch down and either place in bread pans or form into bun shapes and place on cooking sheet. Let double again. For bread, bake at 350 for 35 min. For buns, it depends on size, but probably 15-25 min.

You can make a white bread with the same ingredients. With white bread you can do it without the vital wheat gluten and dough enhancer. Wheat bread will be crumbly and not rise as well without those 2 ingredients.

Good luck and happy baking.

Thanks for the bread recipe. I'm trying to bake most of my bread at home now. (I even have a bread baking blog, see my signature) Right now I'm only working with whites but I'd love to try my hand at wheat soon. What is vital wheat gluten and dough enhancer? Where do you get them? Also are they expensive?
 
Hey I checked out your bread baking blog. Interesting idea. Right now I have sourdough starter going in the fridge, my friends run in the opposite direction if they see me coming towards them with a jar of goo.....my discard that I have grown into a starter for them. One friend said it's too much pressure to have something else to have to feed in a week. :rotfl:

Yay thanks for checking out my blog! I haven't gotten too far with the whole sourdough thing. I tried a starter the other day and it smelled like sour milk. I didn't think thats how it's supposed to smell. I thought more like that yeasty beer type smell. Anyway I threw it out and just made a regular white bread. I wish I was near you, I'd gladly take your starter!;)
 
Thanks for the bread recipe. I'm trying to bake most of my bread at home now. (I even have a bread baking blog, see my signature) Right now I'm only working with whites but I'd love to try my hand at wheat soon. What is vital wheat gluten and dough enhancer? Where do you get them? Also are they expensive?

Neither is expensive. Around here, you can just pick them up down the baking isle of the grocery store. You can also order it online here: http://store.honeyvillegrain.com/vitalwheatglutencan.aspx
and here:
http://beprepared.com/product.asp?pn=FP%20E100&bhcd2=1286808503

They may look expensive here, but this is the price for a huge #10 can and you only use 2-3 TB for 2 loaves of bread. I bake bread every week for my family of 7 and a can like this will last me a year. I have found them in smaller containers at the grocery store. Good luck!
 














Receive up to $1,000 in Onboard Credit and a Gift Basket!
That’s right — when you book your Disney Cruise with Dreams Unlimited Travel, you’ll receive incredible shipboard credits to spend during your vacation!
CLICK HERE













DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest DIS Tiktok DIS Twitter DIS Bluesky

Back
Top