It certainly does, I kept a very careful account of expenses as this was a "challenge" trip for us to see how inexpensively we could do it and have a great time. As stated, I didn't include the cost of groceries because we would eat the same if we were home. We spent a week at POP in December, and our total was much higher because we ate all meals at the parks.
On this trip, we bought only two quick service meals at the park, both of which DH and I split.
We are lifelong campers and enjoy camping. We have spent many years tent camping, and our current camper is quite luxurious in comparison. Although, we did little more than sleep and eat there during our Disney trip. I realize not everyone owns a camper, but there were lots of tent campers at the Fort and it was beautiful weather.
But since this conversation was started over
ticket prices, those are better than ever as far as options go. We got the weekly annual passes last year for the first time, and it is literally half the price of what we were paying for our passes prior. They have already paid for themselves, and then some, by the time this trip was taken.
It's true that we have the advantage of living just 2.5 hours away from Disney, and get FL resident and passholder discounts. But, may I ask you what you think I left out of the equation?