tasha99
DIS Veteran
- Joined
- Aug 20, 2006
- Messages
- 5,884
As an offshoot of another project my dd's are interested in the prices of groceries across the country. They decide to try and find out the prices of these five different things. If anyone is willing to help, please respond with the prices you find in your area, and your geographic area rural, suburban, city, would help too if it is not obvious. For instance we would be Northeastern PA - Suburban. Size, brand etc. will vary and change the price but just what you normally pay for your normal brand, or in the case of apples and lettuce price per pound, not hard science here we're just working on creating and reading data from charts and graphs (and discussing the limitations of this information actually helps!) Also, if you know a few off hand but not another feel free to respond- some helps!
Milk:
Bread:
Eggs:
Apples:
Lettuce:
Milk: $3.50/gallon shipped in or $5 gallon local (I do try to buy grown in Alaska products)
Bread: $5.25 for Orowheat, $2.50 for Safeway french bread
Eggs: $2.50 / dozen
Apples: $2.50/lb
Lettuce: $3.20 for a head of Romaine
This is for a suburban small town on the road system in Alaska (an hour from Anchorage).