rockundergirl
rockundergirl
- Joined
- Feb 22, 2009
- Messages
- 367
Anyone else use a wash and fold service?
i started last month.
For me and my son it cost about 60 dollars a month (its 90 cents a lb for the first 10 lbs then 80 cents a lb for anything over 10lbs )
I save about 15 dollars in laundry detergent , prob about 5 dollars of water , about 8 in electric and gas, and about 10 hours of my time...
the place is directly on my drive home from work , so it cost no gas/ no time to drop off pick up.
I still do my own towels and sheets once a week.. but those are easy .. no need to babysit them for wrinkles
its wayyyyy worth it to me..
Anyone else do it? Thinking about doing it? What are the prices for it in your area?
i started last month.
For me and my son it cost about 60 dollars a month (its 90 cents a lb for the first 10 lbs then 80 cents a lb for anything over 10lbs )
I save about 15 dollars in laundry detergent , prob about 5 dollars of water , about 8 in electric and gas, and about 10 hours of my time...
the place is directly on my drive home from work , so it cost no gas/ no time to drop off pick up.
I still do my own towels and sheets once a week.. but those are easy .. no need to babysit them for wrinkles
its wayyyyy worth it to me..
Anyone else do it? Thinking about doing it? What are the prices for it in your area?