i admit i've been spoiled for several years-2 local indie grocery stores have traditionally done big case sales once a year so i stock up on what our household considers 'basics' (constant/high volume use) so there have been times when i haven't repurchased an item for 1-2 years so while i'll likely see a price per unit increase it's offset by the case discount and it doesn't hit me as hard mentally b/c i figure 'yeah, prices go up over a 1-2 year period'. flash forward to the present-one store got sold/no longer doing the sale, other store is going through a shakeup w/suppliers so no sale this year. i have to restock off traditional shelves and frankly-the price of some items is shocking to me.
i know prices will vary by region but i'm curious-what (for you personally) is a reasonable price (not the spectacular lost leader price you can occasionally get) per can for the following canned products (and please indicate if you buy brand name or store brand)-
canned veggies (green beans, corn, peas)
canned beets (NOT pickled)
canned beans (black, kidney, pinto)
canned tomato products (sauce, diced, crushed)
canned olives (small size-chopped or diced).
thanks in advance.
i know prices will vary by region but i'm curious-what (for you personally) is a reasonable price (not the spectacular lost leader price you can occasionally get) per can for the following canned products (and please indicate if you buy brand name or store brand)-
canned veggies (green beans, corn, peas)
canned beets (NOT pickled)
canned beans (black, kidney, pinto)
canned tomato products (sauce, diced, crushed)
canned olives (small size-chopped or diced).
thanks in advance.