chocovrdmicears
DIS Veteran
- Joined
- Mar 1, 2007
- Messages
- 6,933
We are now the proud owners of 2 *Disney Adults*. We have always been big fans of the Regular Dining Plan - but I got serious sticker shock when I looked at the price for our family of 4 for our 8 night stay - over $1800...
We have been fortunate enough to have visited the World many times and have eaten at 50+ TS places. So to be fair, TS are no longer a huge deal for us when it comes to a WDW vacation. So I decided to toss the Dining Plan out the window, go where we want and eat what we want when we wanted it. I booked 2 TS meals - Via Napoli (our favorite) and Yak and Yeti ( haven't been in many years). We stayed at POP Century. Our kids are 12 and 10 and are big eaters (no sharing meals typically) and they much prefer to be riding things rather than eating things....so here is the official breakdown of what we spent:
5/20
lunch at POP
Dole Whip snack
CHH dinner
Desert at AOA
$107.19
5/21
Pastries at POP for breakfast.
Didn't fill us - so we checked out CBR - breakfast there.
Sweet Tomatoes for lunch (love)
Tangerine Café for dinner.
Beer cart (twice
)
Caramel Cart for Illuminations sugar fix
$167.55
5/22
Gastons for breakfast
Contempo Café for lunch
Pizza Planet for dinner
$145.62
5/23
Pop breakfast
Sunshine Season for lunch
Via Napoli for dinner (which was awesome)
$201.38
5/24
skipped breakfast (our bad - we were tired)
early lunch at WPE
Cosmic Rays for dinner
$112.60
5/25
slept in again (
)
early lunch at POP
back to POP for dinner
huge desserts at POP
$93.49
5/26
POP for breakfast
AK snacks (jalapeno pretzels, pineapple spear and Dole Whips)
Yak N Yeti (biggest waste of $121)
WPE for dinner
$240.00
5/27
Sunshine Seasons breakfast
China snacks (2 plates to share)
Japan snack
POP dinner
Boardwalk Bakery - 4 treats to share
$133.19
5/28
Roaring Forks breakfast
$30.62
So we spent $1231.64
Despite my husbands best accounting I still think we had a few more snacks and drinks - so I am going to add another $50
And we bought 4 refillable mugs - which are totally worth it for us - so another $80 or so.
That puts us at $1361
The good: We LOVED not having to be somewhere for a meal every day. Our kids are way past that. We also loved being able to order whatever it was that we wanted - no pre-packaged sweets...
We got to experience a lot of interesting resorts (CR, CBR, BW and WL). Other than Cosmic Rays (when we were all in the mood for one), we never ate a burger. We found plenty of *not your typical fast food* stuff all over the World.
The bad: I am a budget kind of gal - so I definitely found myself ordering a less expensive option or sharing. Didn't take away from my trip - but I spent waaaay too much time worrying about the cost of food.
The moral of our story - The regular dining plan is no longer a good fit for us - but I missed having the pre-paid option. Based on our experience I will be getting the QS plan next year.
HTH some that are running those endless numbers.

5/20
lunch at POP
Dole Whip snack
CHH dinner
Desert at AOA
$107.19
5/21
Pastries at POP for breakfast.
Didn't fill us - so we checked out CBR - breakfast there.
Sweet Tomatoes for lunch (love)
Tangerine Café for dinner.
Beer cart (twice

Caramel Cart for Illuminations sugar fix
$167.55
5/22
Gastons for breakfast
Contempo Café for lunch
Pizza Planet for dinner
$145.62
5/23
Pop breakfast
Sunshine Season for lunch
Via Napoli for dinner (which was awesome)
$201.38
5/24
skipped breakfast (our bad - we were tired)
early lunch at WPE
Cosmic Rays for dinner
$112.60
5/25
slept in again (

early lunch at POP
back to POP for dinner
huge desserts at POP
$93.49
5/26
POP for breakfast
AK snacks (jalapeno pretzels, pineapple spear and Dole Whips)
Yak N Yeti (biggest waste of $121)
WPE for dinner
$240.00
5/27
Sunshine Seasons breakfast
China snacks (2 plates to share)
Japan snack
POP dinner
Boardwalk Bakery - 4 treats to share
$133.19
5/28
Roaring Forks breakfast
$30.62
So we spent $1231.64
Despite my husbands best accounting I still think we had a few more snacks and drinks - so I am going to add another $50
And we bought 4 refillable mugs - which are totally worth it for us - so another $80 or so.
That puts us at $1361
The good: We LOVED not having to be somewhere for a meal every day. Our kids are way past that. We also loved being able to order whatever it was that we wanted - no pre-packaged sweets...

The bad: I am a budget kind of gal - so I definitely found myself ordering a less expensive option or sharing. Didn't take away from my trip - but I spent waaaay too much time worrying about the cost of food.
The moral of our story - The regular dining plan is no longer a good fit for us - but I missed having the pre-paid option. Based on our experience I will be getting the QS plan next year.
HTH some that are running those endless numbers.
