If you take a TON of pictures, you may want to look into getting a fairly inexpensive digital camera. For under $500 you could get a decent camera, plus extra memory, and save a lot on film & processing... just print out the pictures you REALLY want. Would also be a great way to share (via e-mail) pics of the baby with your families.
Use regular diapers or a diaper service, rather than disposable diapers. You wouldn't BELEIVE the savings - AND - you'll be helping the environment!
Clip coupons. If you don't get the paper, go to one of the on-line coupon places (coolsavings.com, coupons.com, q-pon.com, valpak.com), or even go to the manufacturers you most often buy (kraft.com, etc.)... sometimes they have on-line coupons as well. If you have a store in your area that doubles coupons, check their flyer... when they have a sale on an item you have a coupon for - go get it. You can get some things for almost free that way.
Look at buying things you use most often in bulk. Be sure to check the prices though... sometimes the bulk will cost you just as much, if not more. Know how much the "other guy" sells it for.
Cut down on snack foods and pre-packaged foods if you buy them a lot. You can just as easily fix some of the pre-packaged stuff for a lot less money (frozen dinners, convenience foods... you're paying for the convenience).
If you don't care about brand name, try the store brand or generic. Many of the products are just as good as the name brand (though I'd stay away from generic rice krispies). Trial and error, but you can save quite a bit that way. If you have an Aldi near you, go check out their selection. They often have name brand cheaper than the big guys. They also have great deals on baking supplies (sugar, flour, chocolate chips, nuts), their soup is pretty good, and they have the BEST potato chips.
If you eat out a lot, cut back on that. Eating out will kill a budget.
Don't buy toilet paper, kleenex, detergent, etc. at the grocery store... check out the prices at
Walmart - they're usually cheaper. Know where to go to get the best prices, and plan your trips so you're not wasting gas.
As much as possible, don't buy the "single-serve" packages. Buy the regular packages, and split them up. Those new(er) Ziploc and Glad "disposable tupperware" containers are GREAT for this... they go from freezer/fridge to microwave and into the dish washer. And if one doesn't make it home, it's not a huge investment. They're fairly sturdy, and don't leak.
My best advice? The more convenient, the more $$$. Work a little harder, and you'll certainly save more.