IDoDis
Knows the password to get into the Moose Lodge
- Joined
- Jan 14, 2006
- Messages
- 5,567
We go through 4 to 5 gallons of milk a week in our house, so more platic is not the answer. Just more landfill waste, IMO, and/or more fuel costs for the recycling trucks because there will that much more garbage waiting to be recycled.
Milk here is still cheap. Last week is was 3 gallons for $6 and this week it's $2.33 per gallon. I would be forever going to the store daily if they made the milk containers smaller.
Milk here is still cheap. Last week is was 3 gallons for $6 and this week it's $2.33 per gallon. I would be forever going to the store daily if they made the milk containers smaller.