bettymae1121
DIS Veteran
- Joined
- Jan 5, 2010
- Messages
- 2,694
After winding up with WAY too many cucumbers from my garden, and toying with the idea of canning for the past year or two, I decided to take the plunge. A 12 pack of quart wide mouth Ball jars, a Ball cook book, and various utensils cost about $20. We're using DH's turkey fryer as a water bath for the actual processing, so no expense there. We made six 1 quart jars of dill pickles, and I have enough cukes on the vine yet to make at least another 2 or 3 more quarts. We haven't tried them yet as they recommend letting the sit for at least 4 weeks so the flavors can fully develop, but they certainly look good!
This year I should have a huge crop of tomatos that will rippen all at once, more than DH and I can eat (especially since I don't like raw tomatos) so I'm going to dice them and can them for use in cooking, I use canned diced tomatos from the store in pasta sauce and chili anyway so they'll get used up for sure.
Since I'm a beginner I'll stop there this year, but next year I want to make tomato sauce and salsa, and maybe try some jam if I can find a good deal on fruit (we have no fruit trees and no room for berry bushes at this time, so we'll have to buy fruit for jam making).
I'm just excited because after the initial investment, it won't cost much to keep going. Once I have enough jars and invest in a presure canner (faster and needed for some low acid foods) I'll just need to buy new lids every year. And eventually I'll break even and start getting ahead as I'll need less food from the grocery store.
So I get to combine my hobbies of cooking and gardening, learn a valuable life skill, have delicious (i hope) homemade healthy food, and save money in the long run. Yay!
This year I should have a huge crop of tomatos that will rippen all at once, more than DH and I can eat (especially since I don't like raw tomatos) so I'm going to dice them and can them for use in cooking, I use canned diced tomatos from the store in pasta sauce and chili anyway so they'll get used up for sure.
Since I'm a beginner I'll stop there this year, but next year I want to make tomato sauce and salsa, and maybe try some jam if I can find a good deal on fruit (we have no fruit trees and no room for berry bushes at this time, so we'll have to buy fruit for jam making).
I'm just excited because after the initial investment, it won't cost much to keep going. Once I have enough jars and invest in a presure canner (faster and needed for some low acid foods) I'll just need to buy new lids every year. And eventually I'll break even and start getting ahead as I'll need less food from the grocery store.
So I get to combine my hobbies of cooking and gardening, learn a valuable life skill, have delicious (i hope) homemade healthy food, and save money in the long run. Yay!