How much to make my own Peanut Butter & Jelly Sandwich?

Status
Not open for further replies.

lpoeppelman

DIS Veteran
Joined
Jan 10, 2008
Messages
529
So can I just get two pieces of bread at Resort Counter Service restaurants and if so, is the jelly and peanut butter packets free?

TIA! :goodvibes
 
Peanut butter packets are only out at some places, not all. Other places you have to pay for them. Jelly is out but may not be out all day since it's more of a breakfast item. If PB&J is a must have item it might almost be better to pack small jars and bread in your luggage and keep it in your room. More convenient at any rate.
 
Peanut butter packets are only out at some places, not all. Other places you have to pay for them. Jelly is out but may not be out all day since it's more of a breakfast item. If PB&J is a must have item it might almost be better to pack small jars and bread in your luggage and keep it in your room. More convenient at any rate.

This is what we did for my DGD. We figured if she wanted a sandwich at the room we would be all set. One loaf of bread and some PB&J was the best insurance policy to have for a 6 YO whose appetite was sometimes hard to predict.
 
Any DVC resort will have a small grocery section with loaves of bread and jars of peanut butter and jelly. (Although it will set you back around $12 total or a package of (4) uncrustables for about $4) BYO is usually a much cheaper option.
 

How much to make my own Peanut Butter & Jelly Sandwich? = however much it costs you to purchase bread and jelly and peanut butter.
 
In the past (but this has been awhile ago as we drove last few trips and brought our own) - we purchased bread at the Resort Counter service for under a dollar... maybe .65 cents or something... and the peanut butter was free as was the jelly. That's a pretty cheap snack so was looking for advice from someone who may have done this more recently.

I'll search the budget board... there may be something there.

Thanks!
 
I'm not sure how much it would be at the resort. I think you have to pay for the peanut butter nowadays.

So I'd bring some of those little plastic packages of peanut butter (I think you can buy them 6 to a pack, buy a small jar of jelly (and put it in a plastic container so it won't break in your luggage).
Then you just need to pay to buy the bread - alot of the resort stores you can buy one loaf which might work out cheaper for you.

When I was at POR in Sept. I wanted jelly for my biscuit and all they had left was apple jelly which I hate. So something else to keep in mind - they may not have the jelly you like.
 
Jelly was only out at breakfast when we were there in September. Better to buy the jars and keep them in the fridge.
 
But buying jars of jelly and peanut butter isn't the ultra-cheap sandwich the OP apparently seeks.
 
we stayed at Pop over the weekend and my husband got a bagel with his breakfast platter and came back from the condiment bar and said "there is no peanut butter anymore, I wouldn't have gotten a bagel if I had known that" I jokingly said I bet they took it away because people were probably bringing in a loaf of bread and bellying up to the condiments for free pb and jelly !~~~~~~!!!
 
I swear this is true: A few years ago, I witnessed a woman (who was unfortunately misinformed about the carb-loading process) prepare for the Princess Half Marathon by purchasing THIRTEEN slices of bread -- which she proceeded to top with THIRTEEN packets of peanut butter. So if there's no peanut butter to be found, it's probably because she used it all.
 
In the past (but this has been awhile ago as we drove last few trips and brought our own) - we purchased bread at the Resort Counter service for under a dollar... maybe .65 cents or something... and the peanut butter was free as was the jelly. That's a pretty cheap snack so was looking for advice from someone who may have done this more recently.

I'll search the budget board... there may be something there.

Thanks!

I recently read a dining report where someone talked about this. Of course, I don't remember which one but I believe it was at Animal Kingdom lodge (one of them, never stayed there so don't know the difference.) Anyway, just wanted to let you know that I heard this was a thing, and knew what you were talking about.

You buy the bread and then packets of jelly and peanut are right there for anyone that purchased something. Not frowned upon or taking anything you shouldn't be.
 
I swear this is true: A few years ago, I witnessed a woman (who was unfortunately misinformed about the carb-loading process) prepare for the Princess Half Marathon by purchasing THIRTEEN slices of bread -- which she proceeded to top with THIRTEEN packets of peanut butter. So if there's no peanut butter to be found, it's probably because she used it all.

My mouth is dry just thinking about that !:rotfl2:

Something like peanut butter is either subject to removal by an allergy complaint and/or a bean counter complaint (taco salads at Pecos Bill)
 
I recently read a dining report where someone talked about this. Of course, I don't remember which one but I believe it was at Animal Kingdom lodge (one of them, never stayed there so don't know the difference.) Anyway, just wanted to let you know that I heard this was a thing, and knew what you were talking about.

You buy the bread and then packets of jelly and peanut are right there for anyone that purchased something. Not frowned upon or taking anything you shouldn't be.
Disney sells peanut butter and jelly sandwiches - Uncrustables. Why would they not frown upon guests making their own using venue-supplied condiments? Based on some other posts here, the necessary condiments don't appear to be supplied any longer.
 
Disney sells peanut butter and jelly sandwiches - Uncrustables. Why would they not frown upon guests making their own using venue-supplied condiments? Based on some other posts here, the necessary condiments don't appear to be supplied any longer.

Why else was peanut butter be an available condiment? A cheeseburger topping?

However, if a guest has a limited diet and needs PB&J, then I would probably bring some of my own (or eat at Chef Goofy's at DLR for his famous PB&J "pizza" ;) ) so I'm not at the mercy of a toppings section.
 
It's been a few years, but when we stayed at pop, dd and I would go to the food court every morning and have peanut butter toast. I want to say 2 slices of bread was like .59 and the peanut butter was free.
 
Just buy a loaf of bread and peanut butter from the cafeteria - don't be one of those people!!!
 
Pony up $5 and buy bread and pb. You're going to Disney. I'm sure you can swing it.
 
It's been a few years, but when we stayed at pop, dd and I would go to the food court every morning and have peanut butter toast. I want to say 2 slices of bread was like .59 and the peanut butter was free.

I have never done this (I like butter on my toast and can't tell you the last time I had a PB&J) however

This is what I always think when someone says "Don't be one of THOSE people buy your own peanut butter" What is the peanut butter out for if it isn't toast? I can't think of anything else they serve that would make sense to add peanut butter to (besides bagels but those are also basically toast). Now if you have two slices of toast with peanut button (or one with peanut butter and one with jelly which again what else was the jelly meant for but toast) and you put them together you have a sandwich. Some people skip the cooking the bread part.

Why is toast ok but a sandwich isn't?

I guess I wonder why Disney has free peanut butter tubs if this wasn't the intended purpose. I assume the cost of peanut butter, butter, or jelly was factored into the price of toast as $.59 for two slices of bread is pretty steep.

Now bringing your own bread or bread from the store to do this would be wrong as then you didn't buy the "toast" it was meant to accompany (like making a salad from the topping bar) but I don't understand the issue with buying the bread and making a sandwich with it.
 
Pony up $5 and buy bread and pb. You're going to Disney. I'm sure you can swing it.

My thoughts, too. ;)

You could always order some stuff from Garden Grocer, if you think your kids will be picky, or you'd like to pack lunches for the parks.

Personally, I wouldn't count on being able to buy .60 bread and having free PB/jelly at my disposal.

JIF and Skippy both make the PB singles, there is more than 2 TBSP of PB in each little cup so I'm guessing you could get at least 1 or 2 sandwiches out of that. We also buy the squeezable jelly at the store, it comes in a plastic container so no worries about glass breaking.
 
Status
Not open for further replies.












Save Up to 30% on Rooms at Walt Disney World!

Save up to 30% on rooms at select Disney Resorts Collection hotels when you stay 5 consecutive nights or longer in late summer and early fall. Plus, enjoy other savings for shorter stays.This offer is valid for stays most nights from August 1 to October 11, 2025.
CLICK HERE













DIS Facebook DIS youtube DIS Instagram DIS Pinterest

Back
Top