StephMK
DIS Veteran
- Joined
- Mar 22, 2004
- Messages
- 6,158
We pay $3 for a gallon of skim but it's been like that for a long time now. I can get it cheaper at Costco but we don't go there as often & it's not close by.
Cheese has gone up quite a bit and madarin oranges have doubled in price at Baker's (Kroger). I used to get them for $1 a can but now they are $1.98! I still get them for around $1 at Hyvee or Walmart though, very odd to me. Chips are also expensive here. Luckily we like the store brand pretzels but I cringe when the kids want specific chips for school parties or sleepovers, they are expensive!
Cheese has gone up quite a bit and madarin oranges have doubled in price at Baker's (Kroger). I used to get them for $1 a can but now they are $1.98! I still get them for around $1 at Hyvee or Walmart though, very odd to me. Chips are also expensive here. Luckily we like the store brand pretzels but I cringe when the kids want specific chips for school parties or sleepovers, they are expensive!