worm761
<img src=http://photopost.wdwinfo.com/data/500/sw.
- Joined
- Feb 4, 2001
- Messages
- 6,964
I recently joined a group on facebook called $7.00 and Under Dinner Ideas. It made me start thinking about the cost of individual meals. I have a family of four plus my father. DS is 15 years old and DD is 22 months. DS schools at home (virtual academy) and DH takes lunch to work. I spend around $100 a week for groceries feeding all of us three meals a day plus snacks. My father does purchase small amounts of food, just things that he likes for his lunches and such and the occasional gallon of milk. We eat fairly healthy with the occasional crap meal thrown in. I have high blood pressure so I have no choice but to eat healthy. LOL
Today is the first day that I posted in this new group. We are having sun dried tomato Alfredo pasta with asparagus in it. The pasta was BOGO so the box only cost .75, the Alfredo was also BOGO @ 2.50 for two jars, and the asparagus was bought a while back at Sam's for some other meals. The leftover asparagus was frozen and is what I am using in this meal. I figure about .10 worth is what will be used. $3.35 for the whole meal! It will feed all of us dinner tonight and provide leftovers to use for lunches for at least two of us. It isn't terribly healthy but isn't really all that bad for you. Healthy can be cheap too! Oh, and that cost is without coupons since I rarely use them.
Today is the first day that I posted in this new group. We are having sun dried tomato Alfredo pasta with asparagus in it. The pasta was BOGO so the box only cost .75, the Alfredo was also BOGO @ 2.50 for two jars, and the asparagus was bought a while back at Sam's for some other meals. The leftover asparagus was frozen and is what I am using in this meal. I figure about .10 worth is what will be used. $3.35 for the whole meal! It will feed all of us dinner tonight and provide leftovers to use for lunches for at least two of us. It isn't terribly healthy but isn't really all that bad for you. Healthy can be cheap too! Oh, and that cost is without coupons since I rarely use them.