Nobody has mentioned this tip,as far as I have seen. At least in THIS thread.
Milk here in Florida is almost $4 a gallon! Albertson's is even selling the TG Lee brand (in yellow jug)for over $5 a gallon!! We, as a rule, drink 1% or 2% milk but I go ahead and buy whole milk. When I get home I pour half of the gallon into a freshly washed but previously used milk jug and fill both to top with ice cold water!
NO ONE NOTICED! I was adding powdered milk to round it out a bit (as another website suggests) but ran out and decided to fudge it.......
Our Son is 18 years old and 6'6 ~ that boy can drink a gallon of milk in a DAY!
I only need to buy 3 gallons a week now!