[QUOTE="Got Disney";21151432]the question is asking how much each oz. cost in the can. not the size of the can.
And when you divide to check your answer you multipy.
so if there are 10.5 oz in the can and all the oz together cost .98 cents than you would have 10.5 divided by .98 cents = 10.7
!0.5 = wt of all the ounces x .98 the price of each ounce.
I just checked with my straight A gate math student, 8th grade and he came up with the same answer as me. He said that you are whats called repeating and he said you are dividing the 10.5 into the 98 you are suppose to be dividing the .98 into the 10.5
O well who cares

...who ever invented word problems anyway
We are both tired and can both be wrong tonigt... he is watching TV at the same time I asked him and he figured it out in his head .... he is in Geometry in the 8th grade ...passed Algebra one in 7th ....I am curious though so I will ask his teacher tomorrow and ask also how the answer is 89 or what ever it is.[/QUOTE]
I'm sorry, but being tired has gotten to both of you! If apples are on sale at the store, 5 for $1.00, you divide $1.00 by 5 to get the per unit cost, in this case .20. The OPs problem was similar, however instead of apples being the unit, ounces were the unit. Dividing .98 by 10.5 is the method used to solve the problem.