It's a tie between DD's figure skating lessons and groceries. Both are about $800 a month each. Add in new figure skates and blades each year at $500 a pop, practice skating dresses at $60 on up each, competition skating dresses at $150 and up per dress (needs one dress per event), tights, competition fees, coaching competition fees & expenses, travel, hotel and food during competitions, skating club membership, then DD's skating is a lot more than the groceries.