store made rotisserie chickens, at $4.99 they seem like a deal but end up costing about $2.00 per pound. Oven stuffer roasters are .69-.79 a pound when on sale. I throw one in the crockpot with some spices and I have a giant bird that I can get two meals out of and make chicken soup for lunch for a day or two. Much better deal.
I just stopped buying paper plates for snacks and lite meals, they have gone up so high in price I just use my dishes now and wash them.
I do Thegrocerygame.com and have been able to save about 40% on my weekly grocery budget by stocking up when items are on sale and using coupons.
store made rotisserie chickens, at $4.99 they seem like a deal but end up costing about $2.00 per pound. Oven stuffer roasters are .69-.79 a pound when on sale. I throw one in the crockpot with some spices and I have a giant bird that I can get two meals out of and make chicken soup for lunch for a day or two. Much better deal.
I just stopped buying paper plates for snacks and lite meals, they have gone up so high in price I just use my dishes now and wash them.
I do Thegrocerygame.com and have been able to save about 40% on my weekly grocery budget by stocking up when items are on sale and using coupons.
Stop buying paper towels, use cloth napkins and rags instead.
Cut down on cleaning products by using vinegar and baking soda.
Plan at least one meatless meal a week.
Cut out frozen foods such as pizza or frozen dinners if you buy alot of those. Make your own ahead of time and freeze instead.
Buy produce in season.
Don't just plan dinner, plan breakfast and lunches as well, it will keep you from overbuying.
Plan some easy, go-to dinners for nights when you'd rather have something frozen or go out to eat, for example, I keep browned hamburger meat in the freezer so if I need a quick dinner I can just thaw it and throw it in some pasta sauce or make it into sloppy joes.
Don't buy things just because they're on sale. It's not a deal if it's not something you will use.
Choose snacks that will last more than a couple days. For example, if you would buy a bag of chips, buy a bag of apples instead. Consider how many servings is in a package and how far that bag of chips will actually go.
I guess to know what to cut, I'd have to know what you are buying.Also, I'd have to know how tight the budget is. For example, I stockpile things that are on sale. If my budget were really really tight, I would make a menu plan for the week and only buy what it was absolutely necessary for me to make the meals on the plan.
How do you do this?
I buy the birds when they are on sale (.39/pound) and put them in the crock pot and end up with a bird boiling in a full pot of pure greese and fat.
It is gross.
Dawn