$20-30/day each for food is pretty cheap for us. I don't cook on vacation. Average lunch at a fast food place is 7-8 each. Supper close to 15 each, then there's drinks and snacks thru out the day. I do keep a cooler full or milk, pop, yogurt, so on.
Teenagers eat a lot and often.
We drive and camp to San Diego every summer and know how much it costs us and how to keep costs down when we can. I had no problem letting ds's friend know how much it would cost. His parents thought it was a great opportunity for their ds to come with us, he got to see lots of SoCal not to mention going thru 5 states to get there.
If my ds15 was invited with a friend I would either make sure I had enough to cover everything or not let him go. I think it's a wonderful chance for teens to start making different memories with their friends.
Teenagers eat a lot and often.
We drive and camp to San Diego every summer and know how much it costs us and how to keep costs down when we can. I had no problem letting ds's friend know how much it would cost. His parents thought it was a great opportunity for their ds to come with us, he got to see lots of SoCal not to mention going thru 5 states to get there.
If my ds15 was invited with a friend I would either make sure I had enough to cover everything or not let him go. I think it's a wonderful chance for teens to start making different memories with their friends.